Premier League: Ονειρεύεται Champions League η Γουέστ Χαμ! - Όλα τα γκολ στην Αγγλία (videos)

Γουεστ Χαμ Τζέσι Λίνγκαρντ Premier League

Premier League: Δείτε όλα τα γκολ από τους αγώνες της 30ης αγωνιστικής στην Αγγλία

Μολονότι έκανε τα εύκολα... δύσκολα, η Γουέστ Χαμ έφυγε με τη νίκη (3-2) από την έδρα της Γουλβς, ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογία και κάνει όνειρα... Champions League.

Τα «σφυριά» πέτυχαν τρία γκολ ως το 38ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν, βρέθηκαν σε απόσταση ενός γκολ και στο τελευταίο 20λεπτο άσκησαν πίεση για την ισοφάριση. Η Γουέστ Χαμ, όμως, άντεξε και πήρε μια σπουδαία νίκη.

Η Έβερτον είχε το έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά η Κρίσταλ Πάλας κατάφερε να της... κλέψει βαθμό, αποσπώντας 1-1. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 86' κι έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει την πρώτη τετράδα.

Γουλβς-Γουέστ Χαμ 2-3 (44' Ντεντόκερ, 68' Σοάρες - 6' Λίνγκαρντ, 14' Φορνάλς, 38' Μπόουεν)

Έβερτον-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (56' Χάμες Ροντρίγκες - 86' Μπατσουαγί)

Οι αγώνες της Κυριακής (4/4)

Μάντσεστερ Γ.-Μπράιτον 2-1 (62' Ράσφορντ, 83' Γκρίνγουντ - 13' Γουέλμπεκ)

Νιούκαστλ-Τότεναμ 2-2 (28' Ζοέλινγκτον, 86' Γουίλοκ - 30', 34' Κέιν)

Άστον Βίλα-Φούλαμ 3-1 (78', 81' Τρεζεγκέ, 87' Γουότκινς - 61' Μίτροβιτς)

Σαουθάμπτον-Μπέρνλι 3-2 (31’ Άρμστρονγκ, 42’ Ινγκς, 66’ Ρέντμοντ-12’ πεν. Γουντ, 28’ Βύντρα)

Οι αγώνες του Σαββάτου (3/4)

Άρσεναλ-Λίβερπουλ 0-3 (64', 82' Ζότα, 68' Σαλάχ)

Λέστερ-Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (58' Μεντί, 74' Ζέσους)

Λιντς-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-1 (12' Χάρισον, 49' αυτ. Τζαγκιέλκα - 45+2 Όσμπορν)

Τσέλσι-Γουέστ Μπρομ 2-5 (27' Πούλισικ, 71' Μάουντ - 45'+2', 45'+4' Περέιρα, 63', 91' Ρόμπινσον, 68' Ντιανέ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 30 αγώνες): Μάντσεστερ Σίτι 74 (31αγ.), Μάντσεστερ Γ. 60, Λέστερ 56, Γουέστ Χαμ 52, Τσέλσι 51, Τότεναμ 49, Λίβερπουλ 49, Έβερτον 47 (29αγ.), Άστον Βίλα 44 (29αγ.), Άρσεναλ 42, Λιντς 42, Κρίσταλ Πάλας 38, Σαουθάμπτον 36, Γουλβς 35, Μπέρνλι 33, Μπράιτον 32, Νιούκαστλ 29, Φούλαμ 26 (31αγ.), Γουέστ Μπρομ 21, Σέφιλντ Γιουν. 14