Premier League: «Καθάρισε» νωρίς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Δείτε όλα τα highlights (vids)

Premier League Πρεμιερ Λιγκ

Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις της 20ης αγωνιστικής στην Premier League.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε δυνατά από το ξεκίνησε κι έφτασε άνετα στην επικράτηση (3-1) στον αγώνα με την Μπέρνλι.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» σημείωσαν και τα τρία τους τέρματα στα πρώτα 35 λεπτά της αναμέτρησης κι επέστρεψαν στις νίκες, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο το 2021.

Μια χρονιά κακή για τη Γιουνάιτεντ, η οποία ευελπιστεί σε ένα καλύτερο 2022 και το όσο δυνατόν καλύτερο φινάλε στη σεζόν, έχοντας στον πάγκο τον Ραλφ Ράνγκνικ, που δείχνει να την έχει βάλει στον ίσιο δρόμο.

Οι αγώνες της Τετάρτης

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 1-0 στην έδρα της Μπρέντφορντ κι ολοκλήρωσε το 2021 με τη δέκατη συνεχόμενη νίκη της. Παράλληλα, οι «πολίτες» ξετύλιξαν και το «δώρο» της Τσέλσι και θα κάνει Πρωτοχρονιά, έχοντας αυξήσει τη διαφορά στο +8 από τη δεύτερη θέση. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα είχαν την κατοχή της μπάλας, η οποία έφτασε κάποια στιγμή στο 81%, ωστόσο ήταν αρκετά προσεκτικοί κι ουσιαστικά έπαιξαν όσο χρειάστηκε για να φύγουν με το «διπλό».

Στις καθυστερήσεις έχασε τη νίκη η Τσέλσι, η οποία έμεινε στο 1-1 με την Μπράιτον και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ήττα της Λίβερπουλ από την Λέστερ. Οι «μπλε» προηγήθηκαν με τον Λουκάκου στο 28ο λεπτό κι έδειχναν να κρατούν το «τρίποντο» στα χέρια τους, αλλά ο Γουέλμπεκ είπε την… τελευταία λέξη σοκάροντας τους στο 91ο λεπτό!

Οι αγώνες της Τρίτης

Η Λέστερ «έκλεισε» το 2021 με ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, καθώς νίκησε 1-0 τη Λίβερπουλ. Οι «αλεπούδες» επέστρεψαν στις νίκες και πήραν εκδίκηση για τον προ ημερών αποκλεισμό τους από τα ημιτελικά του Carabao Cup. Από την άλλη, οι «κόκκινοι» γνώρισαν την πρώτη τους ήττα από τις 7 Νοεμβρίου κι παρέμειναν στο -6 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, ο οποίος εμφανίστηκε φορώντας μάσκα στον πάγκο, έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 16ο λεπτό. Ο Σμάιχελ, όμως, απέκρουσε το πέναλτι του Σαλάχ, ο οποίος αστόχησε από τα 11 βήμα για δεύτερη φορά στην Premier League και πρώτη από τον Οκτώβριο του 2017!

Η Γουέστ Χαμ επικράτησε 4-1 στην έδρα της Γουότφορντ κι ανέβηκε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενη τη «γκέλα» της Τότεναμ.

Οι «Spurs» έμειναν στο 1-1 στην έδρα της Σαουθάμπτον, μολονότι είχαν αριθμό πλεονέκτημα από το 39ο λεπτό! Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα, λόγω της αποβολής του Σαλισού, αλλά άντεξαν μέχρι το τέλος. Οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε είχαν την υπεροχή, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν δεύτερο γκολ.

Όσο για τη Γουέστ Χαμ, έφυγε με ένα σπουδαίο «διπλό», μολονότι βρέθηκε να χάνει από το 4ο λεπτό στο Vicarage Road. Τα «σφυριά» πάτησαν… γκάζι στο δεύτερο μέρος κι έκαναν την ανατροπή.

Για πρώτη φορά από το 1992, η Κρίσταλ Πάλας τελείωσε με νίκη τη χρονιά, καθώς επικράτησε 3-0 της ουραγού Νόριτς, για την οποία τόσο ο Τζόλης, όσο κι ο Γιαννούλης έπαιξαν βασικοί.

Τρίτη (28/12)

Κρίσταλ Πάλας - Νόριτς 3-0 (8' πεν. Εντουάρ, 38' Ματέτα, 42' Σλουπ)

Σαουθάμπτον - Τότεναμ 1-1 (25' Γουόρντ-Πράους - 41' πεν. Κέιν)

Γουότφορντ - Γουέστ Χαμ 1-4 (4' Ντένις - 27' Σούτσεκ, 29' Μπενραχμά, 58' πεν. Νόουμπλ, 90'+2 Βλάσιτς)

Λέστερ - Λίβερπουλ 1-0 (59’ Λούκμαν)

Λιντς - Άστον Βίλα (Αναβλήθηκε)

Άρσεναλ - Γουλβς (Αναβλήθηκε)

Τετάρτη (29/12)

Τσέλσι - Μπράιτον 1-1 (28' Λουκάκου - 90+1' Γουέλμπεκ)

Μπρέντφορντ - Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (16’ Φόντεν)

Πέμπτη (30/12)

Έβερτον - Νιούκαστλ (Αναβλήθηκε)

Μάντσεστερ Γ. - Μπέρνλι 3-1 (8' ΜακΤομινέι, 27' αυτ. Μι, 35' Ρονάλντο - 38' Λένον)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (19αγ.): Μάντσεστερ Σίτι 50 (20αγ.), Τσέλσι 42 (20αγ.), Λίβερπουλ 41, Άρσεναλ 35, Γουέστ Χαμ 31, Μάντσεστερ Γιουν. 31 (18αγ.), Τότεναμ 30 (17αγ.), Γουλβς 25 (18αγ.), Λέστερ 25 (18αγ.), Μπράιτον 24 (18αγ.), Κρίσταλ Πάλας 23, Άστον Βίλα 22 (18αγ.), Σαουθάμπτον 21, Μπρέντφορντ 20 (18αγ.), Έβερτον 19 (17αγ.), Λιντς 16 (18αγ.), Γουότφορντ 13 (17αγ.), Μπέρνλι 11 (16αγ.), Νιούκαστλ 11, Νόριτς 10