Premier League: Ο Στίβεν Τζέραρντ «φρέναρε» τη Μάντσεστερ Σίτι

Πρεμιερ Λιγκ Premier League
AP Photo/Rui Vieira

Premier League: Η Μάντσεστερ Σίτι είχε την ευκαιρία να ξεφύγει ακόμα περισσότερο από τη Λίβερπουλ, ωστόσο η Άστον Βίλα του Στίβεν Τζέραρντ της είπε «όχι».

Η ομάδα του θρύλου των «κόκκινων» απέσπασε 1-1 από τους «πολίτες».

Η εικόνα του αγώνα ήταν η αναμενόμενη, οι πρωταθλητές Αγγλίας είχαν την κατοχή και τις περισσότερες τελικές. Ο Χάλαντ έκανε αυτό που ξέρει πολύ καλά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, φτάνοντας τα 10 γκολ σε έξι αγώνες.

Επίσης, ο Νορβηγός είχε δοκάρι, αλλά η ομάδα του Γκουαρντιόλα «πλήρωσε» τελικά την αναποτελεσματικότητα της, δεχόμενη την ισοφάριση στο 74’.

Νίκη με άγχος η Τσέλσι, «κάζο» για τη Νότιγχαμ

Η Τσέλσι ζορίστηκε σε μεγάλο βαθμό, αλλά τελικά «λύγισε» με 2-1 τη Γουέστ Χαμ στο λονδρέζικο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος.

Οι «μπλε» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 61ο λεπτό, αλλά έβγαλαν αντίδραση, κάνοντας την ανατροπή. Μέχρι το γκολ του Αντόνιο, η εικόνα του ματς ήταν κάκιστη αλλά από εκεί και πέρα απέκτησε ρυθμό, με τους παίκτες του Τούχελ να φέρνουν… τούμπα τα δεδομένα στο τελευταίο τέταρτο. Η νίκη τους, πάντως, τέθηκε εν αμφιβόλω όταν ο Κορνέ σκόραρε, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε ως επιθετικό φάουλ.

Μεγάλο «κάζο» για τη Νότιγχαμ Φόρεστ, η οποία προηγήθηκε 2-0, αλλά τελικά ηττήθηκε εντός έδρας από την Μπόρνμουθ με 3-2, ενώ η Τότεναμ έκανε το καθήκον της (2-1) κόντρα στη Φούλαμ. Μάλιστα, ο Χάρι Κέιν έγραψε ιστορία, καθώς έφτασε τα 188 τέρματα κι ανέβηκε στην τρίτη θέση της ιστορικής λίστας της Premier League, προσπερνώντας τον Άντι Κόουλ.

Ματσάρα χωρίς γκολ το ντέρμπι Έβερτον – Λίβερπουλ

Έβερτον και Λίβερπουλ είχαν ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, με αποτέλεσμα το ντέρμπι του Μέρσισαϊντ να ολοκληρωθεί στη «λευκή» ισοπαλία.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του Λίβερπουλ, καθώς «κόκκινοι» και «ζαχαρωτά» δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τια αρκετές καλές στιγμές που είχαν. Η Έβερτον είχε δοκάρι στο 32ο λεπτό, μετά το πλασέ που έκανε ο Ντέιβις, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η «απάντηση» της ομάδας του Κλοπ. Ο Πίκφορντ έκανε εντυπωσιακή απόκρουση στο σουτ του Νούνιες, ο Ντίας πήρε το «ριμπάουντ», αλλά η μπάλα χτύπησε το δοκάρι, μετά το σουτ του. Ο Κώστας Τσιμίκας ξεκίνησε βασικός για τη Λίβερπουλ κι έγινε αλλαγή στο 56ο λεπτό.

Οι μεταδόσεις και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Σάββατο (3/9)

• Έβερτον – Λίβερπουλ 0-0
  • Μπρέντφορντ – Λιντς 5-2 (30’ πέν., 43’, 58’ Τόνι, 80’ Εμπομό, 90+1’ Γουισά – 45+1’ Σινιστέρα, 79’ Ρόκα)
  • Τσέλσι – Γουέστ Χαμ 2-1 (76' Τσίλγουελ, 88' Χάβερτς - 62' Αντόνιο)
  • Νιούκαστλ – Κρίσταλ Πάλας 0-0
  • Νότιγχαμ Φόρεστ – Μπόρνμουθ 2-3 (33' Κουγιατέ, 45+2' πέν. Τζόνσον - 51' Μπίλινγκ, 63' Σολάνκε, 87' Άντονι)
  • Τότεναμ – Φούλαμ 2-1 (40’ Χόιμπιεργκ, 75’ Κέιν – 83’ Μίτροβιτς)
  • Γουλβς – Σαουθάμπτον 1-0 (45+1' Ποντένσε)
  • Αστον Βίλα – Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (74’ Μπέιλι - 50’ Χάαλαντ)