ΣΠΟΡ

ATP Finals: Πρωταθλητής ο Μεντβέντεφ - Διαδέχθηκε τον Τσιτσιπά με τεράστια ανατροπή! (vid)

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ είναι ο κορυφαίος των κορυφαίων για το 2020, καθώς κατέκτησε τα ATP Finals, επικρατώντας 2-1 σετ (4-6, 7-6, 6-4) του Ντόμινικ Τιμ στον τελικό του Λονδίνου

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό, ο 24χρονος Ρώσος έχασε το πρώτο σετ με 4-6, αλλά πήρε το δεύτερο στο tie break με 7-2 και τελικά ολοκλήρωσε την ανατροπή, παίρνοντας και το τρίτο με 6-4 σετ.

Κάπως έτσι έφτασε στην κατάκτηση του σημαντικότερου τίτλου της καριέρας του κι αντίστοιχα κατέκτησε ένα από τα μεγαλύτερα τρόπαια του αθλήματος! Άλλωστε, δεν είναι τυχαίο ότι τα ATP Finals είναι παραδοσιακά το τουρνουά που κλείνει τη σεζόν και σε αυτή συμμετέχουν οι κορυφαίοι της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο Μεντβέντεφ κατάφερε έτσι να ολοκληρώσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μια χρονιά που μετά το US Open και μέχρι το Masters του Παρισιού δεν είχε εξελιχθεί καθόλου καλά.

Μην ξεχνάμε ότι ο Ρώσος είναι αυτός που διαδέχεται τον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος είχε κατακτήσει το τρόπαιο την περασμένη χρονιά.