«Για την Ελλάδα»: 29 χρόνια από το χρυσό του Πύρρου Δήμα στη Βαρκελώνη - Η αρχή της «χρυσής» εποχής

Πύρρος Δήμας

Ολυμπιακοί Αγώνες: Σαν σήμερα, το 1992, ο Πύρρος Δήμας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης και σήμανε της αρχή της «χρυσής» εποχής στην Άρση Βαρών.

31 Ιουλίου 1992. Μια σημαδιακή ημερομηνία για την ελληνική Άρση Βαρών, αλλά και γενικότερα για τον ελληνικό αθλητισμό.

Ο Πύρρος Δήμας ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία των 83 κιλών και σήμανε το ξεκίνημα μιας «χρυσής» εποχής για το άθλημα στη χώρα μας. Αποτέλεσε την αρχή μιας 12ετίας γεμάτη μετάλλια.

Ήταν και το ξεκίνημα μιας μοναδικής πορείας του αθλητή που σημάδεψε όσο κανένας άλλος την Άρση Βαρών στη χώρα μας. Ο Δήμας κατέκτησε τέσσερα μετάλλια σε τέσσερις Ολυμπιακούς Αγώνες, γράφοντας ιστορία, καθώς παραμένει στην κορυφή της λίστας των Ελλήνων που έχουν τα περισσότερα μετάλλια στη μεγαλύτερη γιορτή του αθλητισμού.

Ήταν το ξεκίνημα μιας μοναδικής πορείας. Ο Δήμας κατέκτησε τέσσερα μετάλλια σε ισάριθμους Ολυμπιακούς ΑγώνεςAP Images

Η Βαρκελώνη ήταν η πρώτη μεγάλη παράσταση! Εκεί όπου βρέθηκε μέσω της τρίτης θέσης στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ισπανίας και φρόντισε στα 21 του χρόνια να κάνει όλο το Ολυμπιακό Στάδιο της Καταλονίας να τον χειροκροτεί και να βλέπει την ελληνική σημαία να είναι στο υψηλότερο σημείο. Ο Δήμας σήκωσε 370 κιλά στο σύνολο και στην τελευταία του προσπάθεια στο επολέ ζετέ, ενώ κρατούσε τα κιλά, φώναξε δυνατά το περιβόητο «Για την Ελλάδα!».

Να θυμίσουμε ότι το συγκεκριμένο μετάλλιο ήταν το ένα από τα δύο που κατέκτησε η Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης. Το άλλο φυσικά ήταν το χρυσό της Βούλας Πατουλίδου στα 100 μέτρα με εμπόδια.

11 μετάλλια σε τρεις Ολυμπιακούς Αγώνες

Το χρυσό του Δήμα αποτέλεσε το έναυσμα για την... εκτόξευση της ελληνικής Άρσης Βαρών. Με πρωτεργάτη τον Χρήστο Ιακώβου το άθλημα έφερε 11 Ολυμπιακά μετάλλια στις επόμενες τρεις διοργανώσεις σε Ατλάντα, Σίδνεϊ και Αθήνα. Δεν είναι τυχαίο ότι ο άνθρωπος που άνοιξε τον συγκεκριμένο κύκλο επιτυχιών, ήταν ουσιαστικά κι αυτός που τον έκλεισε με το χάλκινο το 2004. Τα επόμενα χρόνια το άθλημα ταλαιπωρήθηκε από υποθέσεις ντόπινγκ και μοιραία επήλθε η παρακμή, αναζητώντας πλέον ένα νέο ξεκίνημα.

Η Άρση Βαρών είναι από τα αθλήματα που έχουν φέρει τα περισσότερα Ολυμπιακά μετάλλια στη χώρα μας, καθώς βρίσκεται μόνο πίσω από τον Στίβο (μετράει 29). Συνολικά, η Ελλάδα έχει κερδίσει 15, εκ των οποίων τα 12 προήλθαν τη «χρυσή» 12ετία που είχε ως αφετηρία το χρυσό στη Βαρκελώνη και τερματισμό το χάλκινο στην Αθήνα το 2004.