ΠΑΟΚ: Πέρασε από τη Χαλκίδα

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε την εκτός έδρας αναμέτρησή του με τον Ίκαρο Χαλκίδας ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας τη νίκη με 86-78.

Οι Θεσσαλονικείς, που ταξίδεψαν στην Εύβοια χωρίς να έχουν τον Απόλλωνα Τσόχλα στη διάθεσή τους, δεν συνάντησαν την παραμικρή δυσκολία να κάμψουν την αντίσταση των γηπεδούχων που έχασαν από νωρίς την επαφή με το σκορ. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έκλεισαν στο +6 (19-25) την πρώτη περίοδο, στη δεύτερη όμως ήταν καταιγιστικοί, «καθαρίζοντας» επί της ουσίας το ροζ φύλλο (28-54). Είναι χαρακτηριστικό πως έκλεισαν το ημίχρονο με 15/22 δίποντα και 6/8 τρίποντα, τη στιγμή που το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη εγκλωβίστηκε στην εξαιρετική άμυνά τους, υπέπεσε σε διαδοχικά λάθη και καταναλώθηκε σε άστοχα σουτ, ενώ έχασε και τη μάχη των ριμπάουντ. Διαδικαστικού χαρακτήρα αποδείχθηκε το δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, φθάνοντας σε άνετη επικράτηση.

Πηγή: onsports.gr