Basket League: Πέμπτη «100άρα» σε 10 ματς ο Ολυμπιακός - Τα highlights κι η βαθμολογία (vids)

Basket League

Basket League: Δείτε τα highlights των αγώνων της 12ης αγωνιστικής και τη βαθμολογία του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στον Ιωνικό Νικαίας και σημείωσε την πέμπτη «100άρα» του σε δέκα αγώνες στο πρωτάθλημα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σαρωτικοί κι επικράτησαν 109-65, σε ένα ματς που έμοιαζε περισσότερο με μια δυνατή προπόνηση, ενόψει του αγώνα της Πέμπτης (20/1) με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για τη Euroleague. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας, ο οποίος δεν είχε τον τραυματία ΜακΚίσικ, «άνοιξε» το ροτέισον, κάτι που έδωσε την ευκαιρία και στον Κουίνσι Έισι να βρει τα πατήματα του.

Την τέταρτη νίκη του πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος λύγισε (86-80) τον Κολοσσό, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρβιν Τζόουνς. Ο Αμερικανός σέντερ έκανε νταμπλ νταμπλ (20π., 13ριμπ.) και συνέβαλε τα μέγιστα, ώστε ο «Δικέφαλος του Βορρά» να αφήσει πίσω του τον αποκλεισμό στο Basketball Champions League. Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης αποθεώθηκε στην επιστροφή του στην έδρα της πρώην ομάδας του, ενώ ο Βασίλης Ξανθόπουλος αποβλήθηκε μόλις στο 11ο λεπτό, καθώς χρεώθηκε με αντιαθλητικό και τεχνική ποινή.

Σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, η Λάρισα λύγισε 84-81 τον Άρη κι έκανε μεγάλο βήμα παραμονής. Οι «κίτρινοι» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά 1’37’’ πριν το τέλος, ωστόσο σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έδειξαν «καθαρό» μυαλό. Με ένα τρίποντο του Παπαντωνίου, μια σπουδαία άμυνα και δύο κρίσιμες βολές του Μούντι πήραν ένα πολύτιμο ροζ φύλλο.