Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 74-61: «Ερυθρόλευκο» το πρώτο βήμα τίτλου – Τα highlights του Game 1

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι κι επικράτησαν (74-61) των «πρασίνων» στο ΣΕΦ, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών της Basket League.

Το πρώτο βήμα από τα τρία για την επιστροφή του στην κορυφή του ελληνικού μπάσκετ, για πρώτη φορά μετά το 2016, έκανε ο Ολυμπιακός.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα εκμεταλλεύτηκαν τη διαφορά που απέκτησαν στην πρώτη περίοδο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 23-4. Γενικότερα, οι γηπεδούχοι δεν εντυπωσίασαν με την εικόνα τους, αλλά έπαιξαν όσο χρειάστηκε για να επικρατήσουν άνετα ενός πολύ κακού και άστοχου «τριφυλλιού».

Το 200ο ντέρμπι «αιωνίων» ξεκίνησε με 20 λεπτά καθυστέρηση λόγω της αποπνικτικής ατμόσφαιρας που επικράτησε στο ΣΕΦ, λόγω αναθυμιάσεων από τα καπνογόνα που χρησιμοποίησε ο κόσμος κι όχι από τη χρήση καπνογόνων, όπως ανέφερε η αστυνομία.

Όταν έγινε το τζάμπολ, ο Ολυμπιακός έχτισε από νωρίς ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα, καθώς ο Παναθηναϊκός σημείωσε μόλις 4 πόντους στην πρώτη περίοδο. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «πράσινοι» μέτρησαν 2/18 σουτ σε εκείνο το διάστημα και μόλις εφτά καλάθια στο πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε πολύ κακό βράδυ τον Νέντοβιτς, ο οποίος σημείωσε το πρώτο του καλάθι στο 32’, μετά από 0/9 σουτ, ενώ πολλά προβλήματα αντιμετώπισε κι ο Παπαγιάννης. Ο Έλληνας σέντερ είδε τον Φαλ να κυριαρχεί (14π. με 6/6διπ., 10ριμπ.) κι ήταν ένας από τους πολλούς πρωταγωνιστές που είχε η ομάδα του Πειραιά στο παιχνίδι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Πουρσανίδης Γ., Πιτσίλκας
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 6, Φαλ 14 (10ριμπ.), Βεζένκοβ 12 (1τρ., 10ριμπ.), Παπανικολάου 8 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 7 (1), Σλούκας 16 (4τρ., 7ριμπ.), Μάρτιν 4, Πρίντεζης, Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 5 (1)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Σίβα 5 (1), Παπαγιάννης 6 (7ριμπ.), Παπαπέτρου 13 (3τρ., 5ριμπ.), Κασελάκης 2, Νέντοβιτς 9 (1τρ., 5ριμπ.), Μέικον (6ασ.), Μποχωρίδης, Ουάιτ 13 (3), Έβανς 11 (2τρ., 11ριμπ.), Σαντ-Ρος 2.

Διάστρεμμα ο ΜακΚίσικ

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ σε προσπάθεια του να σκοράρει στον αιφνιδιασμό, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, γλίστρησε κι έδειξε να πονάει. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν τον χρησιμοποίησε στο δεύτερο ημίχρονο κι όπως έγινε γνωστό ο Αμερικανός έχει υποστεί διάστρεμμα.