Final 8, Κύπελλο Ελλάδας | Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-65: Πήρε το ντέρμπι και πάει τελικό!

Final 8 Κύπελλο Ελλαδας

Final 8, Κύπελλο Ελλάδας: Ο Ολυμπιακός επικράτησε 81-65 του Παναθηναϊκού στον δεύτερο ημιτελικό και προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα υπερασπιστεί τον τίτλο του κόντρα στο Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν για 11η συνεχόμενο ματς τους «πράσινους», εκμεταλλευόμενοι το ξέσπασμα που έκαναν στην τρίτη περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που του επέτρεψε να πάει στα αποδυτήρια, όντας στο +5 (40-35). Το σκηνικό ανατράπηκε πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Κάναν και Παπανικολάου να ηγούνται του «ερυθρόλευκου» ξεσπάσματος! Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έτρεξαν σερί 17-0, σημειώνοντας 5/6 τρίποντα κι έφεραν το ματς εκεί που ήθελαν.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ολυμπιακός μπήκε στην τελευταία περίοδο, όντας μπροστά με 64-50, με το «τριφύλλι» να σκοράρει μόλις 10 πόντους με ένα δίποντο, ένα τρίποντο και 5 βολές στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ράντονιτς είχε σε τραγική μέρα τον Ντουέιν Μπέικον (1/12 σουτ) κι έτσι μολονότι πλησίασε στο -11 (68-57 στο 32’), δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά.

Κάπως έτσι η ομάδα του Πειραιά έφτασε άνετα στην 47η συνεχόμενη νίκη του, στις εντός συνόρων διοργανώσεις, παραμένοντας αήττητος για 15 μήνες και πιο συγκεκριμένα από τις 22 Νοεμβρίου 2021.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Θεονάς
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 35-40, 64-50, 81-65.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Κάναν 14 (3), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2), Πάπας, Φαλ 4 (11ριμπ.), Σλούκας 7 (1), Βεζένκοβ 22 (3τρ., 10ριμπ.), Παπανικολάου 15 (5), Μπόλομποϊ 2, Μπλακ 5, ΜακΚίσικ 4.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 4 (5ριμπ.), Λι 17 (2τρ., 5ασ.), Παπαγιάννης 13 (1τρ., 5ριμπ.), Μποχωρίδης 2, Ουίλιαμς 13 (3), Αγραβάνης 2, Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 5 (5ασ.), Πονίτκα 6 (1), Γκουντάιτις 1.