Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αποθεώθηκε ο Νάσος Γκαβέλας στο ΟΑΚΑ – Το δώρο της «πράσινης» ΚΑΕ

Παναθηναϊκός Euroleague

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ: Ο χρυσός παραολυμπιονίκης του Τόκιο, Νάσος Γκαβέλας ήταν ο επίσημος προσκεκλημένος της «πράσινης» ΚΑΕ.

Ο Έλληνας αθλητής αποθεώθηκε από τον κόσμο που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ, σε μια πολύ όμορφη στιγμή.

Πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης έπαιξε σχετικό video, ενώ στη συνέχεια ο πρόεδρος της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, Βασίλης Παρθενόπουλος του έδωσε ως δώρο μια φανέλα με τις υπογραφές όλων των παικτών της ομάδας.

Ο Γκαβέλας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. στην κατηγορία Τ11 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του 2022, σημειώνοντας με χρόνο 10.82’’ νέο παγκόσμιο ρεκόρ.

Τον περασμένο Ιούλιο κατέκτησε το χρυσό στα 100μ. και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, με χρόνο 10.93 (-0,5). Με αυτό τον τρόπο πέτυχε το «triple crown», καθώς το 2001 είχε στεφθεί Πρωταθλητής Ευρώπης με νέο ρεκόρ στα 100μ. (10.98’’).