«Για σένα Παύλο»: Πρωταθλητής Ελλάδος ο Παναθηναϊκός Superfoods!

Ο Παναθηναϊκός Superfoods κέρδισε με 84-70 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδος στη μνήμη του Παύλου Γιαννακόπουλου.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ με μία τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος κατάφερε να επικρατήσει του Ολυμπιακού (84 - 70) και έκανε το 3-2 στη σειρά των τελικών της Basket League κατακτώντας το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα Ελλάδος.

4487232

Το «τριφύλλι» είχε στο πλευρό του 18.000 «αιώνια πιστούς» που έδωσαν το σύνθημα «Πρωτάθλημα για σένα Παύλο Γιαννακόπουλε» και η ομάδα του Παναθηναϊκού Superfoods το έκανε πράξη!

4487202

Παρότι οι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν όσο καλοί θα έπρεπε και δεν μπορούσαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο έβαλαν μπρος τις μηχανές και έφτασαν στη νίκη.

Η απονομή στον πρωταθλητή Ελλάδας 2018, Παναθηναϊκό Superfoods έγινε μέσα σε κλίμα αποθέωσης αλλά και συγκίνησης.

Δείτε τη στιγμή της απονομής από το Leoforos.gr

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 31-35, 60-50, 84-70

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (2/7 σουτ, 17 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Γκιστ 11, Λοτζέσκι 12 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλάθης 9 (1), Αντετοκούνμπο 4, Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 17 (1), Παππάς 13 91), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ, Μήτογλου.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 11 (4/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, ΜακΛίν 16 (3/5 δίποντα, 10/15 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 2, Στρέλνιεκς 2, Ρόμπερτς 13 (2), Μπόγρης 2, Γουίλτζερ 5 (1).

4487160

Πανηγυρισμοί στα αποδυτήρια

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες του Παναθηναϊκού Superfoods έστησαν μία μικρή γιορτή στα αποδυτήρια.