ΣΠΟΡ

Στέφανος Τσιτσιπάς: Όμορφα κι ωραία στο Μαϊάμι – Αυτός είναι ο επόμενος αντίπαλος (video)

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Νταμίρ Τζουμχούρ, τον οποίο κέρδισε 2-0 σετ (6-1, 6-4), σε 68 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς πέρασε στον τρίτο γύρο του Miami Open, εκεί όπου θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Κέι Νισικόρι.

Με δεδομένο ότι καμία πρεμιέρα δεν είναι εύκολη, ο Έλληνας τενίστας έκανε αυτό που έπρεπε στο πρώτο του ματς στο Μαϊάμι. Ήταν σοβαρός, πειθαρχικός κι έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, κάτι που έφερε και την εύκολη επικράτηση του κόντρα σε έναν έμπειρο αντίπαλο, ο οποίος όμως τη δεδομένη χρονική στιγμή είναι εκτός φόρμας.

Ο επόμενος αντίπαλος είναι σαφώς πιο υψηλό εμπόδιο και το έργο του Τσιτσιπά δεν θα είναι εύκολο. Ο Νισικόρι κέρδισε 2-1 σετ (7-6(6), 5-7, 6-4) τον Αλιάζ Μπέντενε, έπειτα από ένα συγκλονιστικό αγώνα.