Κολύμβηση, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας: Στον τελικό Χρήστου και Βαζαίος

Eurokinissi

Κολύμβηση: Διπλή εκπροσώπηση στους τελικούς των 100μ. ύπτιο και 200μ. μικρής ατομικής θα έχει η Ελλάδα την Παρασκευή (08/12) μετά τις προκρίσεις των Απόστολου Χρήστου και Ανδρέα Βαζαίου, αντίστοιχα.

Αρχικά, ο Απόστολος Χρήστου πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό των 100μ. ύπτιο, ο οποίος θα διεξαχθεί το απόγευμα της Παρασκευής (08/12) στις 18:13 καθώς κατέβαλε την έβδομη θέση στους ημιτελικούς, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας πισίνας με χρόνο 50.65.

Έτσι, ο Έλληνας πρωταθλητής θα προσπαθήσει να επαναλάβει την επιτυχία που είχε στο Καζάν το 2021, όταν είχε πάρει το χάλκινο μετάλλιο και είχε ανέβει στο βάθρο των νικητών. Καλύτερος στους ημιτελικούς ήταν ο Μεουέν Τομάκ από την Γαλλία με χρόνο 50.01 και τον… ακολούθησε ο συμπατριώτης του Γιοάν Εντόνι Μπρουάρ με χρόνο 50.19.

Το «παρών» στον τελικό θα δώσουν ακόμα ο Αντρέι Ουνγκούρ από τη Ρουμανία με χρόνο 50.33, ο Λιούκ Γκρίνμπανκ από την Μεγάλη Βρετανία με χρόνο 50.51 αλλά και οι Όλε Μπράουνσβαϊχ από τη Γερμανία (50.64), Ραλφ Τριμπούντσοφ από την Εσθονία (50.64) και Λορέντζο Μόρα από την Ιταλία (50.69).

Παράλληλα, το «παρών» σ’ έναν ακόμα τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος θα δώσει ο Ανδρέας Βαζαίος. Ο Έλληνας πρωταθλητής Ευρώπης πήρε την 4η θέση στους ημιτελικούς των 200μ. μικτής ατομικής, με χρόνο 1:53.68 και το απόγευμα της Παρασκευής (08/12) στις 18:00 θα διεκδικήσει μετάλλιο για τέταρτη συνεχόμενη διοργάνωση.

Από εκεί και πέρα, την 10η θέση στα ημιτελικά των 200μ. μικτής ατομικής κατέλαβε ο Απόστολος Παπαστάμος με χρόνο 1:57.72 και έμεινε εκτός συνέχειας, ενώ την Κυριακή (10/12) θα πάρει μέρος στο αγώνισμά του, τα 400μ. μικτή.