Πρώτη νίκη για Άρη στο EuroCup

Μετά τη νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα, ήρθε και η νίκη στην Ευρώπη. Άρης στα πλαίσια του EuroCup επικράτησε με 71-60 από την έδρα της λιθουανικής Ρουντούπις και πλέον μετρά 1 νίκη και 1 ήττα στον τρίτο όμιλο της διοργάνωσης.

Το 6-2 που διαμόρφωσε ο Μάλντροου στο 4ο λεπτό του αγώνα, μετά από προσωπικό σερί, δεν είχε συνέχεια για τον Άρη. Οι Λιθουανοί εκμεταλλεύτηκαν τα διαδοχικά λάθη της ομάδας του Βαγγέλη Αλεξανδρή, «απάντησαν» με δικό τους σερί 9-0 και δύο λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 11-6, ενώ μπήκαν στο δεύτερο στο +3 (14-11). Λάθη, ασύνδετη άμυνα και αστοχία από τα 6.75 συνέβαλαν ώστε ο Άρης να μην μπορέσει να ανακτήσει το προβάδισμα και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -3 (27-24).

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο Μάλντροου, Ταπούτος, Τζέιμς και Μαυραειδής ήταν εύστοχοι από τα 6,75 και οι Θεσσαλονικείς, με επιμέρους σκορ 25-10 σε αυτό το διάστημα, μπήκαν σε τροχιά νίκης. Με τον Άρη να έχει μειώσει τα λάθη και να ελέγχει τα ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 23΄ στο -7 (36-29), μετά από επιμέρους σκορ 12-2 της ομάδας του Βαγγέλη Αλεξανδρή και κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Τζέιμς και Μάλντροου. Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν στον τελευταίο δεκάλεπτο στο +10 (49-39), ενώ στην τελευταία περίοδο η καλή κυκλοφορία της μπάλας (12 ασίστ) και η συνεχής δράση του Μάλντροου στην επίθεση συνέβαλαν ώστε ο Άρης να φτάσει άνετα σε ένα σπουδαίο «διπλό» με 71-60.

Ρουντούπις-Άρης 60-71

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 29-24, 39-49, 60-71

Οι συνθέσεις:

ΡΟΥΝΤΟΥΠΙΣ: Βισκόντας 6, Γιουσκεβίτσιους 11 (1), Μπουτκεβίτσιους 6, Ζελιόνις, Όρελικ 4, Κατζιούλις 8 (2), Κουζμίνσκας 11, Μπουτερλεβίτσιους 2, Σαλένγκα 10 (2), Σίνιτσα 2.

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 6 (2), Κερούς 2, Ταπούτος 9 (1), Τζέιμς 14 (2), Τσαϊρέλης 2, Ντέιβις 8 (1), Κρούσιτς, Μπόγρης 4, Μάλντροου 16 (2), Τσαλδάρης 10 (1), Βεργίνης, Δήμας.