Euroleague: Η ανατροπή της χρονιάς! «Ζωντανή» η Ρεάλ με 16-0 σε 4 λεπτά (videos)

Ευρωλιγκα Euroleague

Euroleague: Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά στο φινάλε γλίτωσε το «σκούπισμα» από την Αναντολού Εφές, καθώς έκανε μια επική ανατροπή.

Οι Μαδριλένοι που έπαιξαν δίχως τον Ουόλτερ Ταβάρες νίκησαν 80-76 και μείωσαν σε 2-1 στη σειρά των playoffs.

Οι παίκτες του Αταμάν έκαναν ένα εξαιρετικό ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια και βρέθηκαν στο +15 στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στο 32' ήταν μπροστά με 62-48! Όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα κάνουν το sweep και θα πάρουν την πρόκριση για το Final Four.

Η Ρεάλ, ούσα πίσω με 64-76 έκανε την ύστατη προσπάθεια για να επιστρέψει και τελικά έκανε την ανατροπή της χρονιάς στο τελευταίο τετράλεπτο. Με τρομερό σερί 14-0, πέρασε μπροστά με 78-76, ενώ ένα λάθος του Μίτσιτς 50'' πριν το τέλος αποτέλεσε το κύκνειο άσμα της τουρκικής ομάδας.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλο ένα καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ και σφράγισαν τη μεγάλη τους νίκη.