Euroleague: «2 στα 2» ο Ολυμπιακός, καλή εμφάνιση ο Αντετοκούνμπο – Highlights και βαθμολογία (vids)

Euroleague Ευρωλιγκα
euroleague.net

Euroleague: Δείτε όλα τα highlights από τις αναμετρήσεις της Παρασκευής (8/10) για τη 2η αγωνιστική και τη βαθμολογία της διοργάνωσης.

Στο πρώτο ματς του Βασίλη Σπανούλη ως θεατής στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός έπαιξε τρομερή άμυνα και με εντυπωσιακό ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο νίκησε 74-68 τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έβγαλαν τελείως εκτός ρυθμού τους Μαδριλένους στην τέταρτη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι εκνευρίστηκαν και δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις, την ώρα που ο Ολυμπιακός με επιμέρους 14-3, μετέτρεψε το 56-56 (32’) σε 70-59 (36’)!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε το… τέλειο επιθετικό παιχνίδι και νίκησε 100-96 την Αναντολού Εφές στην Τουρκία. Αυτό ήταν το πρώτο θετικό αποτέλεσμα για την «ομάδα του στρατού», η οποία κράτησε παράλληλα τους πρωταθλητές χωρίς νίκη μετά τα δύο πρώτα ματς. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη σούταραν με 53.1% στα δίποντα (17/32) και 44.4% στα τρίποντα (12/27), κάνοντας τρομερή δουλειά στην επίθεση.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε καλή εμφάνιση κι έβαλε το δικό του λιθαράκι, ώστε η Βιλερμπάν να λυγίσει (71-67) την Άλμπα στο Βερολίνο και να κάνει το «2 στα 2». Ο Έλληνας παίκτης είχε 9 πόντους (3/3 δίποντα), 4 ριμπάουντ και 2 τάπες σε 16’08’’.

Η Αρμάνι Μιλάνο είχε πλουραλισμό στην επίθεση, πήρε τη μάχη των ριμπάουντ και κάπως έτσι έφυγε με τη νίκη (78-64) από την έδρα της Μπασκόνια. Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα έκαναν το «2 στα 2», με τον Ντίνο Μήτογλου να έχει 8 πόντους (2/5διπ., 1/2τρ., 1/2βολ.), 5 ριμπάουντ και μια ασίστ σε 13’57’’.

Μολονότι αγωνίζεται για πρώτη φορά στην ιστορία της στη Euroleague, η Μονακό δείχνει ότι είναι ικανή για μεγάλα πράγματα την τρέχουσα σεζόν. Η ομάδα του Μάικ Τζέιμς (14π., 7ριμπ., 3ασ.) νίκησε 88-80 στην παράταση την Ούνικς στο Καζάν και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε δύο παιχνίδια. Ο Αμερικανός γκαρντ έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του στη λήξη της κανονικής διάρκειας, καθώς είχε 1/2 βολές για το 74-74, αλλά στο τέλος ήταν αυτός κι οι συμπαίκτες του που χαμογέλασαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 74-68

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ - ΜΟΝΑΚΟ 80-88 (74-74κ.α.)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ - ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ 96-100

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ - ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ 67-71

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ - ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ 64-78

Οι αγώνες της Πέμπτης (7/10)

Στον πρώτο του αγώνα στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός πέτυχε μια εντυπωσιακή ανατροπή (91-87) κόντρα στη Φενέρμπαχτσε και πανηγύρισε την παρθενική νίκη του την τρέχουσα σεζόν στη Euroleague.

Ο Ερυθρός Αστέρας πραγματοποίησε μια τρομερή εμφάνιση κι έφυγε με τη νίκη από ένα κατάμεστο γήπεδο στο Τελ Αβίβ! Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 75-63 της Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση. Οι Ισραηλινοί έκαναν δεύτερο σερί sold out, αλλά είδαν την ομάδα του Βελιγραδίου να προηγείται ακόμα και με +19 και τη δικιά τους να σημειώνει μόλις 63 πόντους! Οι Κάλινιτς (19π.) και Ουόλτερς (17π.) ήταν οι πρωτοστάτες των νικητών.

Ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο και το καλό ξεκίνημα μετά την ανάπαυλα ήταν αρκετό για την Μπαρτσελόνα ώστε να ξεφύγει με 20 πόντους διαφορά και τελικά να πάρει τη νίκη (80-72) στην αναμέτρηση με την Μπάγερν στο Μόναχο.

Τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, η οποία έχει πλέον ρεκόρ 2-0. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μετά τη νίκη επί της Ούνικς στο Καζάν, πήρε τη νίκη και στο Κάουνας, κάμπτοντας την αντίσταση της Ζαλγκίρις με 70-64. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Τζόρνταν Λόιντ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 19 πόντους (6/8 δίποντα).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ - ΖΕΝΙΤ ΑΓ. ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 64-70

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 81-87

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 63-75

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 72-80

Ρωσία: Οργανωμένο κύκλωμα βιασμών σε φυλακές - Διέρρευσαν ανατριχιαστικά βίντεο (Σκληρές Εικόνες)

Προειδοποίηση Αρναούτογλου: Οι περιοχές που θα πλήξει η κακοκαιρία «Αθηνά» την Παρασκευή

Έκτακτο μέρισμα: Ποιοι θα λάβουν χριστουγεννιάτικο «μποναμά» - Πόσα χρήματα θα πάρουν