Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 73-81: Κυπελλούχος μετά από 11 χρόνια! - Δείτε τα highlights

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός

Κύπελλο Ελλάδας - Final Four 2022: Ο Ολυμπιακός νίκησε 81-73 τον Παναθηναϊκό στον τελικό του Final Four στα «Δύο Αοράκια» κι επέστρεψε στα τρόπαια μετά από έξι χρόνια.

Τον πρώτο τίτλο μετά από έξι χρόνια κατέκτησαν οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι πανηγύρισαν στην Κρήτη τον δέκατο τίτλο της ιστορίας τους.

Για να καταφέρει, βέβαια, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε να επιστρέψει από το -12, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός «έσκασε» στην τελευταία περίοδο. Είναι χαρακτηριστικό ότι το επιμέρους σκορ στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς ήταν 23-6 υπέρ των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Με πρωτοστάτη τον εκπληκτικό Νέντοβιτς και τους υπόλοιπους να βάζουν το δικό τους «λιθαράκι», οι «πράσινοι» έφεραν το ματς εκεί που ήθελαν και προηγήθηκαν με 59-47 στο 24ο λεπτό. Στη συνέχεια, όμως, ο Σέρβος γκαρντ επηρεάστηκε από την κούραση, έμεινε άποντος και σταδιακά η ομάδα του αντιμετώπισε πολλά προβλήματα.

Οι «ερυθρόλευκοι», με την ανοχή των διαιτητών, έβγαλαν μεγαλύτερη σκληράδα στην άμυνα κι με τους ΜακΚίσικ και Ουόκαπ, άλλαξαν τον ρυθμό του αγώνα. Σε αυτό προσθέστε και τον «ζεστό» Ντόρσεϊ, με αποτέλεσμα το 67-58 (30’) να μετατραπεί σε 67-73 (37’). Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «πράσινοι» πέτυχαν τους πρώτους πόντους στην τέταρτη περίοδο, 2’36’’ πριν το τέλος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης - Κορομηλάς - Τσαρούχα.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 10 (2), Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 2, Κασελάκης 4, Ουάιτ 15 (1), Γιόβιτς, Νέντοβιτς 23 (4), Έβανς 6, Σαντ Ρος 3 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (1), Ντόρσεϊ 21 (3), Φαλ 7, Σλούκας 10 (1), Μάρτιν 4, Βεζένκοβ 18 (2), Πρίντεζης, Παπανικολάου 2, Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9.

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Η ΑΠΟΝΟΜΗ

MVP ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ Ο ΝΤΟΡΣΕΪ

ΟΙ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΙ ΣΤΑ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ

Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Μαζί στην κεντρική εξέδρα φίλαθλοι Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού (vid+pics)