Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 72-78: «Break» στο ΟΑΚΑ κι ένα βήμα πριν τον τίτλο - Τα highlights

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν από το -14 στο ΟΑΚΑ, νίκησαν (78-72) το «τριφύλλι» στο Game 2 των τελικών της Basket League και χρειάζονται άλλη μια για να στεφθούν πρωταθλητές.

Ένα βήμα μακριά από την επιστροφή του στην κορυφή του ελληνικού μπάσκετ, για πρώτη φορά μετά το 2016, βρίσκεται ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 2-0 στους τελικούς της Basket League και με νίκη στο Game 3, το οποίο θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ την ερχόμενη Παρασκευή (17/6), θα «σφραγίσουν» το 13ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκε από την κόλαση στον παράδεισο μέσα σε δέκα λεπτά! Το «τριφύλλι» μπήκε με μεγάλη διάθεση στο ματς και κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο κι «έχτισε» δίκαια διψήφια διαφορά, ξεκινώντας από την άμυνα του. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 46-32 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ένα εντυπωσιακό κρεσέντο.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντόρσεϊ, ανέτρεψαν την κατάσταση! Ο διεθνής γκαρντ ξεκίνησε με 3/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο κι ο Ολυμπιακός με σερί 20-0, μετέτρεψε το 48-35 σε 48-55! Είναι χαρακτηριστικό ότι το επιμέρους σκορ του δεκάλεπτου ήταν 29-10 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Γενικότερα, το δεύτερο μέρος δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο κι έμοιαζε σαν να ήταν ένα διαφορετικό ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 71-61, αφού είχαν μεγάλη ηρεμία και «καθαρό» μυαλό στο παιχνίδι τους. Παρά τις προσπάθειες των «πράσινων», είχαν τις απαραίτητες «απαντήσεις» για να φτάσουν στην τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στο ΟΑΚΑ και έκτη συνολικά σε εφτά ματς σε όλες τις διοργανώσεις.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς - Τσαρούχα - Κάρδαρης.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Σίβα, Παπαγιάννης 12 (10ριμπ.), Μποχωρίδης 2, Παπαπέρτου 17 (1τρ., 9ριμπ.), Ουάιτ 10 (1τρ., 6ριμπ.), Μέικον 6, Νέντοβιτς 11 (1), Έβανς 8 (8ριμπ.), Σαντ-Ρος 6 (2).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 3 (1), Ντόρσεϊ 17 (4), Φαλ 5 (10ριμπ.), Βεζένκοβ 19 (5), Παπανικολάου 6 (2), Λαρεντζάκης, Σλούκας 20 (2), Μάρτιν 7, Πρίντεζης, ΜακΚίσικ 1.