Euroleague Women: «Λύγισε» ο Ολυμπιακός στο Βέλγιο

Euroleague Women
fiba.basketball

Euroleague Women: Ο Ολυμπιακός πάλεψε, αλλά η Μπουρζ ήταν ανώτερη και πήρε τη νίκη (67-61) στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Η αποστολή για τις «ερυθρόλευκες» ήταν εξ αρχής δύσκολη, καθώς αντιμετώπιζε την ομάδα που κατέκτησε το Eurocup και το European Super Cup.

Οι φιλοξενούμενες «κόλλησαν» στην αντίπαλη άμυνα για 30 λεπτά, αλλά βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνα τους στην τέταρτη περίοδο, όπου με επιμέρους σκορ 18-4, βρέθηκαν στο -1 (58-57 στο 35'). Στο φινάλε, όμως, μέτρησε η εμπειρία της Μπουρζ, η οποία έβαλε τις βολές και πήρε τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός έδωσε τη μάχη του, αλλά στο τέλος γνώρισε την ήττα και πλέον θα ψάξει την πρώτη του νίκη στη Euroleague Women, στον εντός έδρας αγώνα με την Πολκοβίτσε.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 36-24, 54-39, 67-61.