Basket League: Ο Κολοσσός τιμώρησε την ΑΕΚ / Βαθμολογία, αποτελέσματα

Basket League
ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI

Basket League: Ο Κολοσσός επικράτησε 73-67 της ΑΕΚ, εκμεταλλευόμενος τα 18 επιθετικά ριμπάουντ που έριξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής.

Οι «θαλασσί» έκοψαν τη φόρα της «Ένωσης», η οποία ήθελε να παραμείνει σε κοντινή απόσταση από την κορυφή της Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ανανεώσουν πολλές επιθέσεις, ενώ ο Τι Τζέι Στράρκς βγήκε μπροστά στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Ο Αμερικανός γκαρντ μέτρησε 25 πόντους σε 38 λεπτά, σημειώνοντας τρία «μεγάλα» σουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Κολοσσός είχε μόλις 1/12 τρίποντα στο πρώτο μέρος και 8/25 σε όλο το ματς, αλλά από τη στιγμή που πήρε 18 επιθετικά ριμπάουντ βρήκε λύσεις στην επίθεση και δημιούργησε προβλήματα στην ΑΕΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου - Κατραχούρας, Τσιμπούρης
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 33-33, 49-48, 73-67
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 25 (4τρ., 6ασ., 5λ.), Κόφι 10 (2τρ., 5ριμπ.), Χατζηδάκης 6 (5ριμπ.), Κατσίβελης 1, Γιαννόπουλος 17 (1), Μορέιρα 6 (6ριμπ.), Χρυσικόπουλος 6 (8ριμπ.), Ντίξον, Μπιλλής, Ιορδάνου, Τιγκ 2.
ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 15 (2τρ., 5ασ.), Φλιώνης 2, ΜακΓκριφ 8 (8ριμπ.), Μάντσεν 6, Ουίλιαμς 10 (2), Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Φιλιππάκος 4, Μίτσελ 10 (6ριμπ.), Στρέλνιεκς 12 (3)