Basket League: Εκπληκτικός Κολοσσός «λύγισε» το Περιστέρι στη δεύτερη παράταση

Το καλύτερο… ποδαρικό στην Basket League έγινε στο ματς Κολοσσός-Περιστέρι, με τους Ροδίτες να επικρατούν στη δεύτερη παράταση με 104-93.

Ματσάρα στη Ρόδο με θριαμβευτή τον Κολοσσό. Για την πρεμιέρα της Basket League, οι νησιώτες υποδέχτηκαν το φιλόδοξο Περιστέρι. Το παιχνίδι ήταν εκπληκτικό, για γερά νεύρα και γεμάτο σασπένς. Χρειάστηκε να φτάσει στη δεύτερη παράταση για να κριθεί τελικά υπέρ του Κολοσσού με 104-93.

Ένα τρομερό παιχνίδι έλαβε χώρα στην Ρόδο, με Κολοσσό και Περιστέρι bwin να δίνουν μία τρομερή μάχη, η οποία ανέδειξε νικήτρια την ομάδα του Κούρο Σεγκούρα έπειτα από δύο παρατάσεις με 104-93.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός με εξαιρετική άμυνα πήρε προβάδισμα και πήγε στην ανάπαυλα με 42-39. Οι Ροδίτες με εξαιρετική παρουσία στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Το Περιστέρι αντέδρασε και στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να περάσει και μπροστά. Με το σκορ στο 80-80 η ομάδα του Σπανούλη αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Στην πρώτη παράταση το ματς ήταν κλειστό, καμία ομάδα δεν ξέφυγε και με 86-86 οδηγήθηκε η αναμέτρηση σε δεύτερη παράταση. Εκεί ο Κολοσσός βρέθηκε στο +5 και δεν κοίταξε πίσω του φτάνοντας στη νίκη με 104-93.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-27, 42-39, 66-59, 80-80, 86-86, 104-93.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Χριστινάκης, Μπακάλης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Κούρο Σεγούρα): Γιόργκενσεν 21 (5), Ουτόμι 13 (2), Μπραΐκοβιτς 18, Πόλεϊ 19 (1), Περάντες 9, Κολοβέρος 3, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 8 (2), Χατζηνικόλας, Καμαριανός 2, Γόντικας 6, Σίμονς 5 (1)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Ράγκλαντ 25 (2), Πουλιανίτης 3 (1), Ουίλιαμς 21 (3), Χουγκάζ, Ζούγρης 4, Μήτρου-Λονγκ 16 (1), Ντάνγκουμπιτς, Ξανθόπουλος, Χατζής, Χαντς 6, Κασελάκης 6, Ρένφρο 12