Euroleague, Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τ.Α. 81-86 (72-72): Γύρισε από το -15, το έχασε στις λεπτομέρειες

Παναθηναϊκός - Μακάμπι Τελ Αβίβ Euroleague

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός γύρισε από την «κόλαση» του -15, βρέθηκε μια… ανάσα από τη νίκη, αλλά τελικά ηττήθηκε 81-86 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» γνώρισαν την τρίτη τους ήττα στις λεπτομέρειες, με το χαμένο ριμπάουντ στο φινάλε της regular season και την άστοχη βολή του Σλούκα στην παράταση να του στοιχίζουν.

Οι «πράσινοι», πάντως, πέρα από την «ομάδα του λαού» είχαν να αντιμετωπίσουν και τα διαιτητικά λάθη των Λοτερμόζερ, Νίκολιτς και Περάντι. Το γεγονός ότι τα έκαναν μαντάρα έκαναν έξαλλο τον Εργκίν Αταμάν, ο οποίος αποβλήθηκε με δύο τεχνικές βολές.

Σε ακόμα ένα ματς, το «τριφύλλι» μπήκε νωθρά κι από νωρίς βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ. Ο μόνος που έμοιαζε να έχει ενέργεια ήταν ο Κώστας Αντετοκούνμπο, αλλά δεν ήταν αρκετός. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ με πρωταγωνιστή τον Κόλσον (15π.) προηγήθηκε 39-24 στην ανάπαυλα, με το «τριφύλλι» να έχει 8/30 σουτ!

Στο 24’ ο Λοτερμόζερ έκλεισε τα μάτια στο αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Μήτογλου, ο Αταμάν έγινε έξαλλος κι αποβλήθηκε. Η αποβολή του Τούρκου τεχνικού «ξύπνησε» τους παίκτες του, με τον Μήτογλου, ο οποίος επέστρεψε μετά από 573 ημέρες, να βγαίνει μπροστά.

Ο Παναθηναϊκός «ροκάνισε» τη διαφορά και με τα τρίποντα του Βιλντόζα γύρισε το ματς, για να προηγηθεί 72-70, 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Σόρκιν είχε 0/2 βολές, αλλά ο Νίμπο πήρε το ριμπάουντ του αγώνα κι ισοφάρισε (72-72), στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν και πάλι άσχημα, αλλά βρέθηκαν σε θέση να στείλουν το ματς σε νέα παράταση, όταν ο Σλούκας κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρεις, με το σκορ στο 79-82. Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» είχε 2/3 βολές και δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει (81-82). Ο Μπράουν είχε 2/2 βολές, ο Βιλντόσα έκανε λάθος και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόζερ, Νίκολιτς, Περάντι
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 24-39, 49-57, 72-72 (κ.α.), 81-86
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 15 (4τρ. 5λ.), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 9 (1τρ., 5ριμπ., 8ασ.), Γκραντ 8 (1), Λεσόρ 12, Αντετοκούνμπο 10, Γκριγκόνις 13 (3τρ., 5ριμπ.), Ερνανγκόμεθ 1, Μήτογλου 11 (1τρ., 5ριμπ.), Μαντζούκας.
ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 7, Ουέμπ, Μπράουν 12 (1τρ., 12ασ., 5κλ., 5λ.), Μένκο, Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 15 (5τρ., 9ριμπ.), Ριβέρο, Κοέν 3 (1), Νίμπο 12 (8ριμπ.), Μπλατ 12 (3), Κόλσον 21 (1τρ., 8ριμπ.).