Τρίκαλα - Παναθηναϊκός 70-96

Ο Παναθηναϊκός έκανε επίδειξη, επιθετικής, δύναμης και στα Τρίκαλα και παρά τα αμυντικά κενά του πρώτου ημιχρόνου πήρε εύκολα την νίκη με 70-96

Για ένα ακόμα απόγευμα ο Παναθηναϊκός έδειξε την καταπληκτική του επιθετική κατάσταση προσθέτοντας μία ακόμα νίκη στο ενεργητικό του. Οι «πράσινοι» αν και συνάντησαν αρκετά προβλήματα στην αμυντική τους λειτουργία, δίνοντας δικαιώματα στα Τρίκαλα, επικράτησαν με 70-96 της ομάδας του Κώστα Φλεβαράκη παραμένοντας μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Είναι χαρακτηριστικό πως μετά το ρεσιτάλ αό την γραμμή των 6.75 μέτρων κόντρα στη Φενέρ, οι «πράσινοι» έδειξαν και σήμερα τις ορέξεις τους έχοντας 14/31 τρίποντα, ποσοστό που αγγίζει το 45%.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την αναμέτρηση στα Τρίκαλα λες και συνέχιζε να παίζει κόντρα στην Φενέρμπαχτσε. Οι «πράσινοι» από το τζάμπολ, κιόλας, άρχισαν να βάζουν τις βάσεις για να «καθαρίσουν» το ματς και στα πρώτα 5 λεπτά ήταν μπροστά στο σκορ με 10-14, αντιμετωπίζοντας μικροπροβλήματα στην αμυντική τους λειτουργία. Στα επόμενα δύο λεπτά ο Δημήτρης Διαμαντίδης με δύο σουτ τριών πόντων έκανε το 10-20, ενώ το δεκάλεπτο «έκλεισε» στο 18-27. Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» είχε ήδη 10 πόντους και 5 ασίστ με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς όμως να είναι έξαλλος με τους ψηλούς του οι οποίοι έδωσαν το δικαίωμα στον Στιβ Πάνος να σκοράρει 10 πόντους και να κρατάει, όσο μπορούσε, τα Τρίκαλα «ζωντανά».

Έδωσαν δικαιώματα οι «πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός και στην δεύτερη περίοδο. Τουλάχιστον στα δύο πρώτα λεπτά της. Με πολύ ωραίο μπάσκετ η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 πόντους με τους «πράσινους» να θεωρούν πως «καθάρισαν» το ματς. Όμως τα πράγματα δεν ήταν έτσι. Οι φιλοξενούμενοι για τα επόμενα τρία λεπτά έπαθαν ένα επιθετικό μπλακ άουτ, αφού από τη μία έχασαν την επαφή τους με το καλάθι από τα 6,75 μέτρα, ενώ παράλληλα δε μπορούσαν να βρουν διόδους για να φτάσουν μέχρι μέσα. Την ίδια ώρα ο Δεληγιάννης είχε ντυθεί... Πάνος και έκανε ότι ήθελε στη ρακέτα του Παναθηναϊκού και τα Τρίκαλα με σερί 13-0 μείωσαν σε 36-38, ύστερα από 5 πόντους του Σπανού. Τα επιθετικό πρόβλημα καλά... κρατούσε, ενώ την ίδια ώρα η αμυντική λειτουργία της ομάδας του Παναθηναϊκού ήταν πολύ κακή με αποτέλεσμα το ημίχρονο να «κλείσει» στο 42-48.

Στο +15 και πάλι ο Παναθηναϊκός

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ήταν αποφασισμένη να βάλει.. δύσκολα στους «πράσινους» μέχρι τέλους και φάνηκε και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι στο επιθετικό κομμάτι τα πήγαιναν περίφημα, εκμεταλλευόμενοι τα κενά στην άμυνα του «τριφυλλιού» και ήταν κοντά στο σκορ με 54-56 στο 25΄. Ο Μπλουμς, όμως, άνοιξε τον δρόμο πάνω στον οποίο πάτησε και ο Γιάνκοβιτς στο επόμενο λεπτό και με δύο συνεχόμενα τρίποντα ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 8 πόντους, 54-62, ενώ με δύο βολές του Φώτση η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφια τιμή. Από τη στιγμή που οι «πράσινοι» βρήκαν και πάλι το... χέρι τους, ο Μπλουμς έδωσε προβάδισμα 15 πόντων, 57-72, με το σκορ να είναι 60-72 με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα.

Κοντά στην... κατοστάρα

Και για όσους πίστευαν ότι το ματς ήταν ακόμα... ανοιχτό, Διαμαντίδης και Μπλουμς στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου με δύο τρίποντα εκτίναξαν τη διαφορά στους 18 πόντους, 60-78, με τον Φλεβαράκη να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ. Ο Γκιστ στο 34' πήγε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 20 πόντους, ενώ ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς έριξε στο παρκέ και τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη για να αρχίσει να... ζεσταίνεται. Στο παρκέ και ο Αντώνης Κόνιαρης, με τους «πράσινους» να παίρνουν την νίκη με 70-96

Δεκάλπεπτα: 18-27, 42-48, 60-72, 70-96

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 9, Νικολόπουλος, Τρέισι 7, Μπόουι 2, Τσούπκοβιτς 13(3), Πάνος 14, Σπανός 8(2), Δεληγιάννης 11, Ματαλόν 4, Βαρτιμιάδης, Κάτζι 2, Χουχούμης

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 7(1), Σλότερ, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 14(1), Φώτσης 10(2), Μαυροκεφαλίδης 3, Διαμαντίδης 18(5), Γκιστ 11(1), Μπατίστα 11, Κόνιαρης 2, Μπλουμς 12(4), Ράιτ 6

Πηγή: onsports.gr