Άρης – ΑΕΚ 0-1: Με χαρακτήρα Χιμένεθ και «μαγικά» Γκαρσία (videos+photos)

Άρης – ΑΕΚΗ «Ένωση» έδειξε τον χαρακτήρα που θέλει ο Μανόλο Χιμένεθ και με μια «μαγική» εκτέλεση φάουλ του Λιβάι Γκαρσία, έφυγε με σπουδαίο «διπλό» (1-0) από τη Θεσσαλονίκη.

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της, χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ, πανηγύρισε η ΑΕΚ, η οποία έδειξε ότι με τον Ισπανό τεχνικό στον πάγκο της είναι μια... άλλη ομάδα.

Μάλιστα, κατάφερε για πρώτη φορά στην ιστορία της να πάρει τρίτο συνεχόμενο «διπλό» στην έδρα του Άρη. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν εξαιρετική αμυντική συμπεριφορά και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να «πατήσουν» στην περιοχή τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν την απόδοση τους και τελικά έφτασαν στο «τρίποντο» μετά τη «μαγική» εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία στο 65'.

Εικόνες από το ματς του «Κλ. Βικελίδης»

To φιλμ του αγώνα

Λάθος Λόπες, κάκιστο τελείωμα Μάνου

Ο Λόπες γύρισε την μπάλα στο πουθενά, ο Μάνος πρόλαβε τον Αθανασιάδη, όμως η τελική του προσπάθεια ήταν απογοητευτική.

Αποχώρηση Νεντελτσιάρου, επανεμφάνιση Λάτσι

Στο 18', ο Νεντελτσιάρου ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό και αποχώρησε για να μπει στην θέση του ο Ζίγκα Λάτσι, στην πρώτη φετινή του εμφάνιση.

Η κεφαλιά του Ανσαριφάρντ

Στο 21', ο Γκαρσιά πραγματοποίησε μια τρομερή ατομική ενέργεια, σέντραρε, όμως η κεφαλιά του Ανσαριφάρντ από πλεονεκτική θέση κατέληξε στα χέρια του Μπουσέ.

Η ευκαιρία του Σάσα στο τέλος του ημιχρόνου

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι Θεσσαλονικείς απέιλησαν τον Αθανασιάδη με σουτ του Σάσα.

Απείλησε ο Καρίμ με το... καλησπέρα στο β΄μέρος

0-1 με φάουλ του Λιβάι Γκαρσία

Αλαλούμ και πεντάλεπτη διακοπή ελέω... μιας αλλαγής

Στο 75', ένα μπέρδεμα μεταξύ πρώτου και τέταρτου διαιτητή δεν επέτρεψε στον Ολιβέιρα να περάσει στο ματς, με αποτέλεσμα ο αγώνας να διακοπεί για πέντε λεπτά, λόγω διαβουλεύσεων.

Το ακυρωθέν γκολ του Λιβάια

Στις καθυστερήσεις, ο Λιβάια έκανε το 0-2, όμως το γκολ του ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR για οφσάιντ.