Ισπανία: Η Μπιλμπάο απέκλεισε τη Ρεάλ – Πάει για το στέμμα κόντρα στην Μπαρτσελόνα (videos)

Ισπανία: Η Αθλέτικ Μπιλμπάο νίκησε 2-1 τη Ρεάλ Μαδρίτης στον ημιτελικό του Super Cup και την Κυριακή (17/1) θα παίξει με την Μπαρτσελόνα για το τρόπαιο.

Να θυμίσουμε ότι οι Μαδριλένοι είναι οι κάτοχοι του τροπαίου, ωστόσο δεν θα έχουν την ευκαιρία να υπερασπιστούν τον τίτλο τους κι εμείς τη δυνατότητα να δούμε ένα clasico.

Η ομάδα του Μαρσελίνο ξεκίνησε εντυπωσιακά προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο μέρος, ενώ στην επανάληψη άντεξε στην αντεπίθεση της «βασίλισσας». Κάπως έτσι θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την τρίτη κούπα της ιστορίας της.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Μπιλμπάο στον ημιτελικό του «Λα Ροσαλέδα» ήταν ο Ραούλ Γκαρθία, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα, ενώ η Ρεάλ, η οποία είχε και δύο δοκάρια, μείωσε στο 73' με τον Καρίμ Μπενζεμά.

Την Τετάρτη (14/1), η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε να φτάσει ως τη διαδικασία των πέναλτι για να αποκλείσει τη Ρεάλ Σοσιεδαδ με 3-2. Η κανονική διάρκεια κι η παράταση είχαν ολοκληρωθεί με σκορ 1-1.

Ρεάλ Μαδρίτης - Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2 (73' Μπενζεμά - 18', 38' Ραούλ Γκαρθία)

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Μπαρτσελόνα 1-1 (51' πεν. Οϊαρθάμπαλ - 39' Ντε Γιονγκ) - 2-3 στα πέναλτι