Άρης-Παναθηναϊκός 0-1: Απόδραση με «τρίποντο» Ευρώπης - Φάσεις και γκολ (videos)

Super LeagueΟ Παναθηναϊκός προηγήθηκε νωρίς, άντεξε στο «σφυροκόπημα» του Άρη κι έφυγε με ένα σπουδαίο «διπλό» (1-0) από τη Θεσσαλονίκη.

Οι «πράσινοι» συνεχίζουν ανοδική τους πορεία, φτάνοντας τις έξι νίκες στα τελευταία οκτώ ματς και πλέον μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα.

Από την άλλη, οι «κίτρινοι» έχασαν σε διάστημα τεσσάρων ημερών δύο ντέρμπι στην έδρα τους και δείχνει να... ξεφουσκώνει μετά τον εντυπωσιακό πρώτο γύρο.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 9ο λεπτό, με μια από τις εκπλήξεις που είχε στην ενδεκάδα ο Μπόλονι, τον Αργύρη Καμπετσή και παρά το ασφυκτικό πρέσινγκ των γηπεδούχων κατάφερε να κρατήσει το «μηδέν» για τέταρτο σερί ματς.

Άρης – Παναθηναϊκός 0-1

Εικόνες από το ματς της Θεσσαλονίκης

Το φιλμ του αγώνα

0-1 με προβολή του Καμπετσή

Στο 9', ο Χουάνκαρ εκτέλεσε το φάουλ, ο Βέλεθ "έστρωσε" στον Καμπετσή και εκείνος άνοιξε το σκορ.

Το δοκάρι του Μαντσίνι

Στο 37΄, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όμως η προβολή του Μαντσίνι κατέληξε στο δοκάρι του Διούδη.

Ο Μάνος απείλησε με το... καλησπέρα

Ο Μάνος μπήκε αλλαγή στην ανάπαυλα και απείλησε στο 48', όμως ο Σένκεφελντ τον πρόλαβε.

Ο Διούδης νίκησε τον Τζέγκο

Στο 53', ο Μάνος έβγαλε τον Τζέγκο απέναντι από το τέρμα, όμως εκείνος δεν κατάφερε να νικήσει τον Διούδη.

Νέα προσπάθεια Μάνου, νέα επέμβαση Διούδη

Στο 60', ο Έλληνας επιθετικός δοκίμασε ξανά τα αντανακλαστικά του Διούδη, ο οποίος απάντησε ξανά αποτελεσματικά.

Τρομερό σλάλομ Εμμανουηλίδη, επέμβαση Σιαμπάνη

Ο Εμμανουηλίδης είδε τον Σιαμπάνη να του στερεί το γκολ της... ζωής του στο 62'.

Η μεγάλη ευκαιρία του Βέλεθ

Τρία λεπτά μετά την ευκαιρία του Εμμανουηλίδη, ο Βέλεθ έχασε σπουδαία ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Σίλβα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Διούδη

Τα νεύρα ανάμεσα σε Μπελανουάν και Χουάνκαρ

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, Μπεναλουάν και Χουάνκαρ προκάλεσαν σύρραξη, προτού τους ηρεμήσουν οι συμπαίκτες τους.