Ισπανία: Θρίαμβος της Μπιλμπάο, κατέκτησε το Super Cup! – Όλα τα γκολ (videos)

Twitter: @EFEdeportes

Ισπανία: Η Μπιλμπάο σε έναν καταπληκτικό τελικό νίκησε στην παράταση 3-2 (2-2κ.α.) την Μπαρτσελόνα και κατέκτησε το τρίτο Super Cup της ιστορίας της.

Οι Βάσκοι ήταν παλικάρια! Μετά τη Ρεάλ Μαδρίτης στον ημιτελικό, έριξαν στο καναβάτσο και τους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι μάλιστα προηγήθηκαν δύο φορές στον τελικό.

Οι παίκτες του Μαρθελίνο είχαν απάντηση και στις δύο περιπτώσεις, με το 2-2 μάλιστα να γίνεται στο 90ο λεπτό! Κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου με γκολάρα του Ινιάκι Ουίλιαμς, η Μπιλμπάο πήρε τη νίκη και πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου.

Αυτός ήταν ο 11ος χαμένος τελικός για την Μπαρτσελόνα, η οποία επιστρέφει στην εσωστρέφεια της, μετά από μια καλή περίοδο, όπου τα πράγματα έδειχναν να βελτιώνονται.

Το βράδυ δεν ήταν καλό ούτε για τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα νεύρα του και στο φινάλε του αγώνα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Μπαρτσελόνα - Μπιλμπάο 2-3 (40', 77' Γκριεζμάν - 42' Ντε Μάρκος, 90' Βιγιαλίμπρε, 93' Ουίλιαμς)