Η Μπιλμπάο έβαλε «stop» στην Μπαρτσελόνα – Τα γκολ σε Premier League, LaLiga, Serie A και Bundesliga

Μπαρτσελόνα Barcelona

Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις του Σαββάτου (21/8) σε Premier League, LaLiga, Serie A και Bundesliga.

Η Λίβερπουλ πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς, καθώς επικράτησε 2-0 της Μπέρνλι.

Με την ώθηση που τους έδωσε ο κόσμος της (επέστρεψε στο Anfield μετά από αρκετούς μήνες), οι «κόκκινοι» κράτησαν ξανά ανέπαφη την εστία τους κι έφτασαν στην επικράτηση χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα.

Ο Κώστας Τσιμίκας ξεκίνησε βασικός κι ήταν αυτός που έκανε τη σέντρα στο 1-0 με κεφαλιά του Ντιόγκο Ζότα στα 18ο λεπτά. Ο Έλληνας αμυντικός έπαιξε σχεδόν σε όλο το ματς, καθώς έγινε αλλαγή στις καθυστερήσεις και πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Μάλιστα, σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα της Premier League αναδείχθηκε MVP της αναμέτρησης.

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν χαρίστηκε στη Νόριτς, την οποία «διέλυσε» 5-0 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι «πολίτες» δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα και μετέτρεψαν σε περίπατο την αναμέτρηση με την ομάδα του Δημήτρη Γιαννούλη και του Χρήστου Τζόλη. Ο πρώτος ξεκίνησε βασικός κι έγινε αλλαγή στο ημίχρονο, ενώ ο δεύτερος έμεινε στον πάγκο κι έτσι θα περιμένει τουλάχιστον μέχρι το επόμενο ματς για το ντεμπούτο του.

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, Λιντς και Έβερτον ήρθαν ισόπαλες 2-2, μολονότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές. Πρώτο «τρίποντο» για την Άστον Βίλα, η οποία επικράτησε 2-0 της Νιουκάστλ, ενώ Κρίσταλ Πάλας και Μπρέντφορντ έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία.

Ιστορικό ξεκίνημα για την Μπράιτον, η οποία επικράτησε 2-0 της Γουότφορντ και για πρώτη φορά ξεκινάει με δύο νίκες σε ισάριθμα ματς στη μεγάλη κατηγορία.

Γερμανία

Επηρεασμένη από την ήττα της στο Supercup κόντρα στην Μπάγερν, η Ντόρτμουντ γνώρισε την πρώτη της ήττα και στο πρωτάθλημα. Η Φράιμπουργκ νίκησε 2-1, πανηγυρίζοντας ένα μεγάλο «τρίποντο».

Η Βόλφσμπουργκ έκανε την ανατροπή (2-1) κόντρα στη Χέρτα και παράλληλα το «2 στα 2», ενώ την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Μπόχουμ, η οποία επικράτησε 2-0 της Μάιντς. Ξεχώρισε φυσικά η γκολάρα του Χόλτμαν, ο οποίος θύμισε... Λιονέλ Μέσι! Ο Βασίλης Λαμπρόπουλος αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά με τους γηπεδούχους, ενώ ο Κώστας Σταφυλίδης πέρασε στον αγώνα στο 71ο λεπτό, αντικαθιστώντας τον Έλβις Ρετζμπεκάι.

Ούτε σήμερα τα κατάφερε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, μένοντας στο 0-0 με την Άουγκσμπουργκ, ενώ από έναν βαθμό πήραν κι η Γκρόιτερ Φιρτ με την Αρμίνια Μπίλεφελντ, οι οποίες ήρθαν ισόπαλες 1-1. Ο Στέφανος Καπίνο παρέμεινε στον πάγκο των φιλοξενούμενων.

Η καλή μέρα λένε φαίνεται από το... πρωί κι η Λεβερκούζεν προηγήθηκε με απίστευτο αυτογκόλ του Ζόμερ μόλις στο 3ο λεπτό. Ως εκ τούτου, λοιπόν, το τελικό 4-0 επί της Γκλάντμπαχ μοιάζει με φυσική εξέλιξη των πραγμάτων.

Ιταλία

Με τον... αέρα της πρωταθλήτριας μπήκε στη σεζόν η Ίντερ, η οποία έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Τζένοα επικρατώντας 4-0 στην πρεμιέρα της στη Serie A. Οι «νερατζούρι» έδειξαν ανεπηρέαστοι από τη φυγή των Αντόνιο Κόντε, Ρομέλου Λουκάκου και Ασράφ Χακίμι κι έκαναν ιδανικό ξεκίνημα στο ντεμπούτο του Σιμόνε Ιντζάγκι στον πάγκο τους.

Με φόρα από την περασμένη σεζόν ξεκίνησε κι η Σασουόλο, η οποία νίκησε 3-2 στην έδρα της Βερόνα και ξεκίνησε με το «δεξί» τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα. Το ίδιο και για τη Λάτσιο, η οποία μπήκε στη νέα εποχή με τον Μαουρίτσιο Σάρι στην τεχνική ηγεσία της. Η ομάδα της Ρώμης επικράτησε 3-1 στην έδρα της Έμπολι.

Ένα γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων επέτρεψε στην Αταλάντα να φύγει με τη νίκη (2-1) από το Τορίνο. «Χρυσός» σκόρερ ήταν ο Ρομπέρτο Πίκολι, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή και από το 2018 εώς και σήμερα είχε αγωνιστεί μόλις 60 λεπτά με τη φανέλα των μπεργκαμάσκι.

Ισπανία

Ονειρικό ντεμπούτο με την Μαγιόρκα πραγματοποίησε ο Φερ Νίνιο, ο οποίος πέτυχε το τέρμα με το οποίο η ομάδα του νίκησε 1-0 στην έδρα της Αλαβές. Ο 20χρονος επιθετικός μπήκε ως αλλαγή στο 63', τρία λεπτά αργότερα κέρδισε την αποβολή του Ντουάρτε και στο 80ο λεπτό πέτυχε το «χρυσό» γκολ.

Με πέναλτι του Κάρλος Σολέρ δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, η Βαλένθια πήρε το βαθμό (1-1) στην έδρα της Γρανάδα, η οποία είχε προηγηθεί από νωρίς. Εσπανιόλ και Βιγιαρεάλ έχασαν πολλές ευκαιρίες κι είχαν καλή απόδοση, ωστόσο δεν κατάφεραν να σκοράρουν για δεύτερο σερί ματς κι έτσι έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία.

Την πρώτη της βαθμολογική απώλεια είχε η Μπαρτσελόνα, η οποία μετά τη νίκη επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ έμεινε στο 1-1 με μια άλλη ομάδα από τη Χώρα των Βάσκων, τη Μιλμπάο. Η Βάσκοι πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση στα πρώτα 50 λεπτά και προηγήθηκαν, ωστόσο στη συνέχεια οι «μπλαουγκράνα» αντέδρασαν και με θα μπορούσαν να είχαν κάνει ακόμα με την ανατροπή με τον Μέμφις Ντεπάι. Εν κατακλείδι, το «Χ» σε έναν άκρως εντυπωσιακό αγώνα ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα...

ΤΑ ΓΚΟΛ...

Premier League - 2η αγωνιστική

Σάββατο (21/8)

Λίβερπουλ-Μπέρνλι 2-0 (18' Ζότα, 69' Μανέ)

Άστον Βίλα-Νιούκαστλ 2-0 (45'+3' Ινγκς, 62' πεν. Ελ Γκάζι)

Κρίσταλ Πάλας-Μπρέντφορντ 0-0

Λιντς-Έβερτον 2-2 (41' Κλιχ, 72' Ραφίνια - 30' πεν. Κάλβερτ-Λιούιν, 50' Γκρέι)

Μάντσεστερ Σίτι-Νόριτς 5-0 (7' αυτ. Κρουλ, 22' Γκρίλις, 64' Λαπόρτ, 71' Στέρλινγκ, 84' Μαχρέζ)

Μπράιτον-Γουότφορντ 2-0 (10' Ντάφι, 41' Μοπέ)

Κυριακή (22/8)

Γουλβς-Τότεναμ (16:00)
Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (16:00)
Άρσεναλ-Τσέλσι (18:30)

Δευτέρα (23/8)

Γουέστ Χαμ-Λέστερ (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2 αγώνες): Λίβερπουλ 6, Μπράιτον 6, Έβερτον 4, Μπρέντφορντ 4, Μάντσεστερ Σίτι 3, Μάντσεστερ Γ. 3 (1αγ.), Τσέλσι 3 (1αγ.), Γουέστ Χαμ 3 (1αγ.), Άστον Βίλα 3, Λέστερ 3 (1αγ.), Τότεναμ 3 (1αγ.), Γουότφορντ 3, Κρίσταλ Πάλας 1, Λιντς 1, Γουλβς 0 (1αγ.), Σαουθάμπτον 0 (1αγ.), Άρσεναλ 0 (1αγ.), Μπέρνλι 0, Νιούκαστλ 0, Νόριτς 0

Bundesliga - 2η αγωνιστική

Παρασκευή 20/8

Λειψία-Στουτγκάρδη 4-0 (38’, 52’ Σομποσλάι, 46’ Φόρσμπεργκ, 65’ πέν. Αντρέ Σίλβα)

Σάββατο 21/8

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Άουγκσμπουργκ 0-0

Φράιμπουργκ-Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-1 (6’ Γκρίφο, 53’ Σάλαϊ - 59’ αυτ. Κάιτελ)

Χέρτα Βερολίνου-Βόλφσμπουργκ 1-2 (60’ πεν. Λουκεμπάκιο - 74’ Μπακού, 88’ Ενμεσά)

Μπόχουμ-Μάιντς 2-0 (21’ Χόλτμαν, 56’ Πόλτερ)

Γκρόιτερ Φιρτ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-1 (50’ πεν. Αργκότα - 45’ Κλος)

Λεβερκούζεν-Γκλάντμπαχ 4-0 (3' αυτ. Ζόμερ, 8' Σικ, 55' Ντιαμπί, 87' Αμίρι)

Κυριακή 22/8

Χόφενχαϊμ-Ουνιόν Βερολίνου (16:30)
Μπάγερν Μονάχου-Κολωνία (18:30)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2 αγώνες): Βόλφσμπουργκ 6, Λεβερκούζεν 4, Φράιμπουργκ 4, Χοφενχάιμ 3 (1αγ.), Λειψία 3, Ντόρτμουντ 3, Κολωνία 3 (1αγ.), Μπόχουμ 3, Στουτγκάρδη 3, Μάιντς 3, Αρμίνια Μπίλεφελντ 2, Ουνιόν Βερολίνου 1 (1αγ.), Μπάγερν Μονάχου 1 (1αγ.), Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 1, Γκρόιτερ Φιρτ 1, Γκλάντμπαχ 1, Άουγκσμπουργκ 1, Χέρτα Βερολίνου 0

LaLiga - 2η αγωνιστική

Μπέτις-Κάντιθ 1-1 (22΄ Χουάνμι - 11΄ πεν. Νεγρέδο)

Οσασούνα-Θέλτα (23:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 1 αγώνα): Μπαρτσελόνα 4 (2αγ.), Μαγιόρκα 4 (2αγ.), Βαλένθια 4 (2αγ.), Ρεάλ Μαδρίτης 3, Σεβίλλη 3, Ατλέτικο Μαδρίτης 3, Κάντιθ 2 (2αγ.), Μπέτις 2 (2αγ.), Γρανάδα 2 (2αγ.), Αθλέτικ Μπιλμπάο 2 (2αγ.), Εσπανιόλ 2 (2αγ.), Βιγιαρεάλ 2 (2αγ.), Λεβάντε 1, Οσασούνα 1, Ελτσε 1, Θέλτα 0, Χετάφε 0, Σοσιεδάδ 0, Ράγιο Βαγιεκάνο 0, Αλαβές 0 (2αγ.)

Serie A - 1η αγωνιστική

Βερόνα-Σασουόλο 2-3 (70’, 90’ Ζακανί - 32’ Ρασπαντόρι, 51’ Τζούρισιτς, 77’ Τραορέ)

Ίντερ-Τζένοα 4-0 (6’ Σκρίνιαρ, 14’ Τσαλχάνογλου, 74’ Βιδάλ, 87’ Τζέκο)

Έμπολι-Λάτσιο 1-3 (4’ Μπαντινέλι – 6’ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 31’ Λατσάρι, 41’πέν. Ιμόμπιλε)

Τορίνο-Αταλάντα 1-2 (79’ Μπελότι – 6’ Μουριέλ, 90’+3’ Πίκολι)

Μπολόνια-Σαλερνιτάνα (19:30)

Ουντινέζε-Γιουβέντους (19:30)

Νάπολι-Βενέτσια (21:45)

Ρόμα-Φιορεντίνα (21:45)

Κάλιαρι-Σπέτσια (19:30)

Σαμπντόρια-Μίλαν (21:45)