«Αγριεμένη» Ρεάλ με χατ τρικ Μπενζεμά – Τα γκολ σε Premier League, Serie A, LaLiga, Bundesliga

Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις της Κυριακής (12/9) σε Αγγλία, Ιταλία, Ισπανία και Γερμανία.

Η Λίβερπουλ έκανε εντυπωσιακό πέρασμα (3-0) από την έδρα της Λιντς, σε ένα ματς, πάντως, που επισκιάστηκε από τον σοκαριστικό τραυματισμό του Χάρβεϊ Έλιοτ.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ άνοιξε το σκορ κι έγινε ο πέμπτος γρηγορότερος παίκτης που φτάνει τα 100 γκολ στην Premier League.

Ισπανία (La Liga)

Η Θέλτα έκανε το λάθος να προηγηθεί δύο φορές κι η Ρεάλ Μαδρίτης την τιμώρησε με… πεντάρα! Η «βασίλισσα» επικράτησε 5-2, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος έκανε χατ τρικ. Ντεμπούτο με γκολ για το νέα παιδί-θαύμα Εντουάρντο Καμαβινγκά, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μόλις 364 δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του.

Τρομερή ανατροπή για την Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία νίκησε 2-1 την Εσπανιόλ στη Βαρκελώνη. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 41ο λεπτό, αλλά με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιανίκ Καράσκο (ένα γκολ και μια ασίστ) πήρε το «τρίποντα», χάρη σε τέρμα που πέτυχε στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το εκπληκτικό ξεκίνημα της στη LaLiga συνέχισε η Βαλένθια, η οποία πέρασε «αέρα» από την έδρα της Οσασούνα. Οι «νυχτερίδες», μολονότι βρέθηκαν να χάνουν μόλις στο 8ο λεπτό, έφυγαν με το «τρίποντο» από την Παμπλόνα, επικρατώντας με 4-1.

Ιταλία (Serie A)

Η Σαμπντόρια ανάγκασε την Ίντερ στην πρώτη απώλεια τη φετινή σεζόν στη Serie A. Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν δύο φορές, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν ισάριθμες απαντήσεις, με τις ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό μετά το 1-1.

Ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς επέστρεψε μετά από 175 ημέρες και βρήκε δίχτυα, συμβάλλοντας στην επικράτηση της Μίλαν με 2-0 στο ντέρμπι με τη Λάτσιο. Ο Σουηδός σκόραρε και πάλι μετά τις 21 Μαρτίου του 2021 κι οι «ροσονέρι» έκαναν το «3 στα 3» στο πρωτάθλημα, ενώ παράλληλα ανάγκασαν τους αντιπάλους τους στην πρώτη τους ήττα.

Η Σασουόλο έβαλε ζόρια στη Ρόμα, αλλά η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να… γκελάρει! Με γκολ του Ελ Σαραουί στις καθυστερήσεις του ματς πήρε τη νίκη με 2-1.

Απίθανη ανατροπή από την Τζένοα, η οποία βρέθηκε να χάνει με 2-0 στην έδρα της Κάλιαρι, αλλά έφυγε με το «τρίποντο» από τη Σαρδηνία. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν τρία τέρματα στο τελευταίο μισάωρο και πήραν τη νίκη με 3-2. Η Ουντινέζε συνέχισε την εξαιρετική της πορεία, καθώς πέρασε με 1-0 από την έδρα της Σπέτσια, ενώ η Τορίνο πανηγύρισε το πρώτο της «τρίποντο», επικρατώντας 4-0 της Σαλερνιτάνα.

Γερμανία (Bundesliga)

Ούτε αυτή την αγωνιστική κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη η Άιντραχτ Φρανκφούρτης! Η αντίπαλος του Ολυμπιακού, μολονότι προηγήθηκε στο 79ο λεπτό, τελικά έμεινε στο 1-1 με τη Στουτγκάρδη. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 88’ κι ενώ από το 82ο λεπτό έπαιζαν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Αντόν.

Επιτέλους νίκη για τη Χέρτα, η οποία πέρασε από την έδρα της Μπόχουμ με 3-1 και πανηγύρισε τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Βερολίνου ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του ματς κι έφτασε δίκαια στην επικράτηση. Σεφτέ έκανε κι η Γκλάντμπαχ, η οποία επικράτησε 3-1 της Αρμίνια Μπίλεφελντ και πανηγύρισε το πρώτο της «τρίποντο».

Τα γκολ...

Premier League - 4η αγωνιστική

Κρίσταλ Πάλας-Τότεναμ 3-0 (75’ Ζαχα, 84’ 90+3 Εντουαρντ, – 58’ κόκκινη Τανγκάνγκα)

Άρσεναλ-Νόριτς 1-0 (67’ Ομπαμεγιάνγκ)

Γουότφορντ-Γουλβς 0-2 (74’ αυτογκολ Σιεράλτα, 83’ Χι-Τσαν)

Λέστερ-Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (62’ Σίλβα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Νιούκαστλ 4-1 (45+2, 62 Κριστιάνο Ρονάλντο, 80’ Μπρούνο Φερνάντες, 90+2 Λίνγκαρντ– 56’ Μανκίγιο)

Μπρέντφορντ-Μπράιτον 0-1 (90’ Τρόσαρντ)

Σαουθάμπτον-Γουέστ Χαμ 0-0 (90+5 Αντόνιο)

Τσέλσι-Άστον Βίλα 3-0 (15',90'+3 Λουκάκου, 49' Κόβασιτς)

Κυριακή (12/9)

Λιντς-Λίβερπουλ 0-3 (20' Σαλάχ, 50' Φαμπίνιο, 90'+3' Κεϊτά)

Δευτέρα (13/9)

Έβερτον-Μπέρνλι (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 4 αγώνες): Μάντσεστερ Γ. 10, Τσέλσι 10, Λίβερπουλ 10, Μάντσεστερ Σίτι 9, Τότεναμ 9, Μπράιτον 9, Γουέστ Χαμ 8, Έβερτον 7 (3αγ.), Λέστερ 6, Κρίσταλ Πάλας 5, Μπρέντφορντ 5, Άστον Βίλα 4, Γουότφορντ 3, Σαουθάμπτον 3, Γουλβς 3, Άρσεναλ 3, Λιντς 2, Μπέρνλι 1 (3αγ.), Νιούκαστλ 1, Νόριτς 0

Bundesliga - 4η αγωνιστική

Σάββατο (11/09)

Μπάγερ Λεβερκούζεν-Μπορούσια Ντόρτμουντ 3-4 (9’ Βιρτς, 45’+1’ Σικ, 55’ Ντιαμπί – 37’, 77’ πεν. Χάαλαντ, 49’ Μπραντ, 71’ Γκερέιρο)

Oυνιόν Βερολίνου-Άουγκσμπουργκ 0-0

Φράιμπουργκ-Κολωνία 1-1 (89’ Τσίχος – 33’ Μοντέστ)

Χόφενχαϊμ-Μάιντς 0-2 (21’ Μπούρκαρντ, 77’ Ίνγκβαρτσεν)

Γκρόιτερ Φιρτ-Βόλφσμπουργκ 0-2 (10’ Ενμετσά, 90’+1’ πεν. Βέγκχορστ)

Λειψία-Μπάγερν Μονάχου 1-4 (58’ Λάιμερ – 12’ Λεβαντόφσκι πέναλτι, 47 Μουσιάλα, 54’ Σανέ, 90+2 Τσούπο-Μοτίνγκ

Κυριακή (12/09)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Στουτγκάρδη 1-1 (79' Κόστιτς - 88' Μαρμούς)

Μπόχουμ-Χέρτα Βερολίνου 1-3 (59’ Τζόλερ – 37’, 43’ Σερντάρ, 78’ Μαολίντα)

Γκλάντμπαχ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-1 (35', 69' Στιντλ, 72' Ζακάρια-45+2' Οκουγκάβα)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 4 αγώνες): Βόλφσμπουργκ 12, Μπάγερν Μονάχου 10, Ντόρτμουντ 9, Μάιντς 9, Φράιμπουργκ 8, Λεβερκούζεν 7, Κολωνία 7, Ουνιόν Βερολίνου 6, Χοφενχάιμ 4, Στουτγκάρδη 4, Γκλάντμπαχ 4, Λειψία 3, Χέρτα Βερολίνου 3, Μπόχουμ 3, Αρμίνια Μπίλεφελντ 3, Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 3, Άουγκσμπουργκ 2, Γκρόιτερ Φιρτ 1

Serie A - 3η αγωνιστική

Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου

Έμπολι-Βενέτσια 1-2 (89’ πέν. Μπαϊράμι – 13’ Ανρί, 68’ Οκερέκε)

Νάπολι-Γιουβέντους 2-1 (57’ Πολιτάνο, 85’ Κουλιμπαλί - 10’ Μοράτα)

Αταλάντα-Φιορεντίνα 1-2 (65’ πεν. Ζαπάτα - 33’ πεν. 49’ πεν. Βλάχοβιτς)

Κυριακή 12 Σεπτεμβρίου

Σαμπντόρια-Ίντερ 2-2 (33’ Γιοσίντα, 47’ Αουγκέλο-18’ Ντιμάρκο, 44’ Μαρτίνες)

Κάλιαρι-Τζένοα 2-3 (16' πεν. Ζοάο Πέδρο, 56' Τσεπιτέλι - 59' Ντέστρο, 69', 78' Φάρες)

Σπέτσια-Ουντινέζε 0-1 (89' Σάμαρτζιτς)

Τορίνο-Σαλερνιτάνα 4-0 (45' Σανάμπρια, 65' Μπρέμερ, 87' Πομπεγκά, 90+1' Λούκιτς)

Μίλαν-Λάτσιο 2-0 (Λεάο 45', 67' Ιμπραϊμοβιτς)

Ρόμα-Σασουόλο 2-1 (37' Κριστάντε, 90'+1' Ελ Σαράουι - 57' Τζούριτσιτς)

Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου

Μπολόνια-Βερόνα (21:45)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 3 αγώνες): Νάπολι 9, Μίλαν 9, Ρόμα 9, Ίντερ 7, Ουντινέζε 7, Λάτσιο 6, Φιορεντίνα 6, Μπολόνια 4 (2αγ.), Σασουόλο 4, Αταλάντα 4, Βενέτσια 3, Έμπολι 3, Τορίνο 3, Τζένοα 3, Σαμπντόρια 2, Σπέτσια 1, Γιουβέντους 1, Κάλιαρι 1, Βερόνα 0 (2αγ.), Σαλερνιτάνα 0

LaLiga - 4η αγωνιστική

Λεβάντε-Ράγιο Βαγεκάνο 1-1 (πέν. 39΄Μαρτί - 90+2' Γκουαρντιόλα)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μαγιόρκα 2-0 (68' Βιβιάν, 74' Ινάκι Ουίλιαμς)

Εσπανιόλ-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (40’ Ντε Τομάς – 79’ Καράσκο, 90'+10' Λεμάρ)

Οσασούνα-Βαλένθια 1-4 (8' Μονκαγιόλα - 26' Γκόμες, 50' Ερνάντεθ, 55' Γκέδες, 73' Αλντερέτε)

Κάντιθ-Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2 (71', 84' πεν. Ογιαρθάμπαλ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Θέλτα 5-2 (24', 46', 87 πεν. Μπενζεμά, 54' Βινίσιους, 72' Καμαβινγκά - 4' Μίνα, 31' Τσέρβι)

Χετάφε-Έλτσε (21:00)

Γρανάδα-Μπέτις (23:00)

Αναβλήθηκαν

Σεβίλλη-Μπαρτσελόνα

Βιγιαρεάλ-Αλαβές

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 3 αγώνες): Βαλένθια 10 (4αγ.), Ατλέτικο Μαδρίτης 10 (4αγ.), Αθλέτικ Μπιλμπάο 8 (4αγ.), Ρεάλ Μαδρίτης 7, Σεβίλλη 7, Μπαρτσελόνα 7, Μαγιόρκα 7 (4αγ.), Σοσιεδάδ 6, Οσασούνα 5 (4αγ.), Ράγιο Βαγιεκάνο 4 (4αγ.), Βιγιαρεάλ 3, Λεβάντε 3 (4αγ.), Εσπανιόλ 2 (4αγ.), Κάντιθ 2, Μπέτις 2, Ελτσε 2, Γρανάδα 2, Θέλτα 1, Χετάφε 0, Αλαβές 0