Super League: Στο +11 ο Ολυμπιακός μετά το «Χ» στο Άρης – ΠΑΟΚ - Τα highlights κι η βαθμολογία

Super League

Super League: Δείτε highlights, δηλώσεις από τους αγώνες της 24ης αγωνιστικής και τη βαθμολογία του ελληνικού πρωταθλήματος.

Σε ένα ντέρμπι που θα ξεχαστεί γρήγορα, Άρης και ΠΑΟΚ έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία, παίρνοντας από έναν βαθμό.

Το γκολ δεν ήρθε ποτέ, καθώς αμφότερες οι ομάδες δεν είχαν ποδοσφαιρική ουσία στο παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα να «κολλήσουν» στο 0-0. Το γεγονός ότι πήραν από έναν βαθμό δεν άφησε καμία ικανοποιημένη, καθώς ο Άρης έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την πρώτη εξάδα, ενώ ο ΠΑΟΚ είδε τη διαφορά του από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό να μεγαλώνει στους 11 βαθμούς.

Με το «τρίποντο» έφυγε από τον Βόλο ο Ολυμπιακός, ο οποίος έκαμψε την αντίσταση των γηπεδούχων με 1-0. «Ήρωας» των «ερυθρόλευκων» ήταν ο Ματιέ Βαλμπουενά, ο οποίος πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Πειραιά είχε δοκάρι με τον Αγκιμπού Καμαρά στο πρώτο μέρος, ενώ μετά την ανάπαυλα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία. Τελικά, ο Ολυμπιακός βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα και πανηγύρισε την τέταρτη σερί νίκη του, πριν από τη δεύτερη μονομαχία με την Αταλάντα.

Η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα, σε ένα ματς που ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα. Αυτός που έλυσε τον γόρδιο δεσμό ήταν ο αρχηγός της, Πέτρος Μάνταλος, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή και πέτυχε το πρώτο γκολ στο 69’. Ο Ανσαριφάρντ «σφράγισε» το «τρίποντο» στο 88ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μέσω αντεπιθέσεων στο πρώτο κομμάτι του ματς, αλλά από εκεί και πέρα περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο.

«Ζωντανός» στη μάχη της παραμονής έμεινε ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος πέτυχε σπουδαίο «διπλό» (2-1) στην έδρα της Λαμίας. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πανηγύρισε το πρώτο του «τρίποντο» από τον Οκτώβριο και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα». Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι κι έβαλαν τις βάσεις για την πρώτη τους νίκη μετά από 120 ημέρες, με τα τέρματα των Ιωαννίδη και Παμλίδη. Η Λαμία πίεσε κυρίως μετά το 69ο λεπτό, όταν ο Απόλλωνας έμεινε με δέκα παίκτες.