Σλόβαν Μπρ. - Ολυμπιακός 2-2 (3-4πεν.): Πρόκριση «θρίλερ» στα πέναλτι!

Σλόβαν Μπρατισλάβας  - Ολυμπιακός

Europa League: Ο Ολυμπιακός «τρόμαξε», αλλά απέκλεισε τη Σλόβαν Μπρατισλάβας στα πέναλτι με 4-3 (2-2κ.α, παρ.) και θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Λεμεσού στα playoffs της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν μόλις η τρίτη ελληνική ομάδα που καταφέρνει να προκριθεί στα πέναλτι σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Είχε προηγηθεί η ΑΕΚ (κόντρα στην ΚΠΡ το 1977) κι ο Αστέρας Τρίπολης (κόντρα στην Ίντερ Μπακού το 2012).

Η ομάδα του Πειραιά στην πρώτη απόπειρα της την περασμένη σεζόν είχε αποκλειστεί από τη Λουντογκόρετς, αλλά φέτος κατάφερε να πανηγυρίσει την πρόκριση και να εξασφαλίσει την παρουσία της σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, αλλά γενικά «υπέφερε» από τη μαχητική Σλόβαν, η οποία έστειλε το ματς στην παράταση με γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Επίσης, έκανε το 2-2, μολονότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο στην παράταση, λόγω αποβολής του Άμπενα.

Κάπως έτσι η πρόκριση κρίθηκε στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, εκεί όπου οι Βάτσλικ και Βαλμπουενά εξελίχθηκαν σε «ήρωες» για την ελληνική ομάδα. Ο πρώτος απέκρουσε το πέναλτι του Τσακβετάτζε, ενώ ο Γάλλος ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι.