Serie A: «Λύτρωση» στο 94’ για την Ίντερ, δυσκολεύτηκε η Μίλαν

Serie A Ιταλία
Twitter: @Inter

Serie A: Η Ίντερ «λυτρώθηκε» στην τελευταία φάση στον αγώνα με τη Λέτσε, ενώ Μίλαν «ζορίστηκε» για να κάμψει την αντίσταση της Ουντινέζε.

«Σκούρα» τα βρήκαν στην πρεμιέρα οι δύο ομάδες του Μιλάνου, ωστόσο αμφότερες ξεκίνησαν με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Η Μίλαν με… καρδιά πρωταθλήτριας κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ουντινέζε, έχοντας πρωτοστάτες του Ρέμπιτς και Ντίας. Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο κι επικράτησαν 4-2 της ομάδας του Φρίουλι.

Όσο για την Ίντερ, όλα έδειχναν ότι η «νεοφώτιστη» Λέτσε θα της «έκοβε» με το «καλημέρα» βαθμούς, αλλά τελικά «λυτρώθηκε» στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Ντάμφρις έκανε το 2-1, αποτρέποντας τη «γκέλα» για τους «νερατζούρι».

Η Τορίνο έφυγε με το «τρίποντο» (2-1) από την έδρα της «νεοφώτιστης» Μόντσα του Σίλβιο Μπερλουσκόνι, ενώ σημαντική εκτός έδρας νίκη (2-0) πέτυχε η Αταλάντα στην έδρα της Σαμπντόρια.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

Σάββατο 13 Αυγούστου

• Μίλαν - Ουντινέζε 4-2 (11' πεν. Ερναντέζ, 15', 68' Ρέμπιτς, 46' Μπραχίμ Ντίαθ - 3' Μπεκάο, 45' Μασίνα)
  • Σαμπντόρια - Αταλάντα 0-2 (26' Τολόι, 90'+5' Λούκμαν)
  • Λέτσε - Ιντερ 1-2 (48' Σισάι - 2' Λουκάκου, 90'+5' Ντάμφρις)

• Μόντσα - Τορίνο 1-2 (43' Μίραντσουκ, 66' Σανάμπρια - 90'+5' Ντάνι Μότα)