Europa League: Η Γιουβέντους ισοφάρισε στο 97’ τη Σεβίλλη! Με συνταγή… Μούρινιο η Ρόμα

Europa League
EPA/Alessandro Di Marco

Europa League: Η Γιουβέντους γλίτωσε την ήττα (1-1) στο έβδομο λεπτο των καθυστερήσεων κι άφησε ανοικτούς λογαριασμούς με τη Σεβίλλη, ενώ η Ρόμα έκανε βήμα πρόκρισης στον τελικό, λυγίζοντας 1-0 τη Λεβερκούζεν.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας ήταν μια… ανάσα από το να πάρει ένα σπουδαίο «διπλό» στο Τορίνο, επιβεβαιώνοντας ότι το Europa League είναι η διοργάνωση της.

Στο τέλος, όμως, «μίλησαν» οι «μπιανκονέρι», οι οποίοι με ήρωα τον Φεντερίκο Γκάτι στην τελευταία φάση του αγώνα, ήτοι στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, απέφυγαν την ήττα.

Κάπως έτσι τα πάντα, όσον αφορά στην πρόκριση στον τελικό της Βουδαπέστης, παραμένουν ανοικτά, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν απόψε (11/5) μεγάλη ευκαιρία να πάρει σημαντικό προβάδισμα.

Η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ με τον Εν Νεσιρί στο 26ο λεπτό και συνέχισε να είναι ανώτερη, παίζοντας εξαιρετικά στις αντεπιθέσεις. Όταν, όμως, δεν «σκοτώνεις» τη Γιουβέντους, τότε πιθανότατα θα το πληρώσεις κι αυτό συνέβη.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέσνι, Ντανίλο, Μπονούτσι (62' Γκάτι), Σάντρο, Κουαδράδο, Μιρέτι (46' Κιέζα), Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς (46' Ίλινγκ Τζούνιορ), Ντι Μαρία (70' Πογκμπά), Βλάχοβιτς (62' Μίλικ)
ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπουνού, Νάβας, Μπαντέ, Γκούντελ, Ακούνια, Φερνάντο, Ράκιτιτς, Οκάμπος (34' Μοντιέλ), Τόρες (74' Γκόμες), Χιλ (82' Λαμέλα), Εν Νεσιρί

Η Ρόμα λύγισε 1-0 τη Λεβερκούζεν και πήρε μικρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στη Γερμανία. Οι Ρωμαίοι, παίζοντας με… συνταγή Μουρίνιο και πήραν αυτό που ήθελαν με γκολ του Μπόβε στο 63’.

ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Μαντσίνι, Κριστάντε, Ιμπάνιεζ, Τσελίκ, Μπόβε (76' Βαϊνάλντουμ), Μάτιτς, Σπινατσόλα, Πελεγκρίνι, Μπελότι (77' Ντιμπάλα), Έιμπραχαμ.
ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Κοσουνού (36' Μπάκερ), Τα, Ταπσόμπα, Φρίμπονγκ, Παλάσιος, Άντριχ (90+2' Αμίρι), Ινκαπιέ, Ντιαμπί (72' Αντλί), Βιρτς, Χλόζεκ (72' Αζμούν).