Premier League: Χωρίς νικητή το ντέρμπι του Λονδίνου

Άρσεναλ και Τότεναμ έμειναν στο 2-2 στο μεγάλο ματς της 6ης αγωνιστικής για την Premier League – Τα αποτελέσματα.

Δεν είχε νικητή το ντέρμπι του Λονδίνου για την 6η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος. Η Άρσεναλ ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Τότεναμ. Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Ρομέρο, αλλά τα «σπιρούνια» ισοφάρισαν με τον Σον (42'), για να πάρουν ξανά την πρωτοπορία οι «κανονιέρηδες» με πέναλτι του Σάκα (54’). Ξανά ο Σον έφερε το ματς στα ίσια ένα λεπτό μετά.

Η Μπράιτον που έψαχνε νίκη για να συνέλθει απ’ τη «σφαλιάρα» της ΑΕΚ, υποδέχτηκε την Μπόρνμουθ. Ο Σολάνκε έκανε το 0-1 στο 25’, αλλά οι «γλάροι» αντέδρασαν και με το αυτογκόλ του Κερκέζ αλλά και τα δύο τέρματα του Μιτόμα έφτασαν στο τελικό 3-1.

Στο «Ανφιλντ» η Λίβερπουλ δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Γουέστ Χαμ (αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League) και να πάρει τη νίκη με 3-1. Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν με τον Σαλάχ (16' πεν.), η ομάδα του Λονδίνου ισοφάρισε με τον Μπόουεν στο 42', αλλά ο Νούνιες έδωσε το προβάδισμα στο 60ο λεπτό, με τον Ζότα να διαμορφώνει το τελικό σκορ (85').

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 6ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Premier League έχουν ως εξής:

Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ 0-0

Λούτον-Γουλβς 1-1