Basket League: Η βαθμολογία μετά το Παναθηναϊκός – ΑΕΚ και όλα τα highlights (videos)

Basket League: Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με την ΑΕΚ και πλέον είναι η μοναδική ομάδα που έχει μόνο μια ήττα στο πρωτάθλημα.

Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι στα κρίσιμα σημεία, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» πλήρωσαν από την πλευρά τους τις κακές επιλογές στο τελευταίο ενάμιση λεπτό.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ΑΕΚ επέστρεψε από το -11 (78-67), φέρνοντας το ματς στο σουτ (78-75) αλλά οι παίκτες του Παπαθεοδώρου δεν είχαν «καθαρό» μυαλό. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός έδειξε συνέπεια από τη γραμμή των βολών και πήρε τη νίκη.

Ο Προμηθέας ήταν εντυπωσιακός κι επιβλήθηκε εύκολα (85-61) του Ηρακλή. Οι γηπεδούχοι συνάντησαν αντίσταση για κάτι παραπάνω από μια περίοδο, καθώς στη συνέχεια πάτησαν το γκάζι και μετέτρεψαν τον αγώνα σε παράσταση για έναν ρόλο.

Ο Ίαν Μίλερ (21π., 5ασ.) ηγήθηκε της ομάδας του, με τους Τζέριαν (16π., 7ασ.) και Τζεράι Γκραντ (15π., 7ριμπ.) να αποτελούν άξιοι συμπαραστάτες του, οδηγώντας την ομάδα της Πάτρας στην τρίτη συνεχόμενη νίκη της.

Από την άλλη, ο «γηραιός» σούταρε με απογοητευτικά ποσοστά από την περιφέρεια (6/27 τρίποντα).