Euroleague, Παναθηναϊκός - Ζαλγκίρις 89-65: Πράσινη «καταιγίδα» στο δεύτερο ημίχρονο!

Euroleague Ευρωλιγκα

Euroleague: Ο τραγικός στο πρώτο ημίχρονο, Παναθηναϊκός, «μεταμορφώθηκε» μετά την ανάπαυλα, επέστρεψε από το -15 κι «ισοπέδωσε» (89-65) τη Ζαλγκίρις, έχοντας ηγέτη τον τρομερό, Πάρις Λι.

Οι «πράσινοι» έδειξαν δύο πρόσωπα στην αναμέτρηση του ΟΑΚΑ κόντρα σε έναν φορμαρισμένο αντίπαλο.

Στο πρώτο 20λεπτο, οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν απογοητευτικοί, οι φιλοξενούμενοι έκαναν θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ (βλ. 11) και πήγαν στα αποδυτήρια, έχοντας προβάδισμα 15 πόντων (42-27). Η γιούχα του ημιχρόνου λέει πολλά για την εικόνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος.

Μετά την ανάπαυλα, όμως, όλα άλλαξαν κι ήταν σαν να εμφανίστηκε στο παρκέ μια άλλη ομάδα! Το «τριφύλλι» ήταν «φωτιά και λάβρα» και με πρωτοστάτη τον Πάρις Λι έφτασε σε έναν θρίαμβο. Συγκεκριμένα, από τους 27 πόντους με 1/8 τρίποντα, πήγε στους 37 με 7/8 σουτ έξω από τα 6μ75 της τρίτης περιόδου, με τον Αμερικανό γκαρντ να βάζει το ένα καλάθι μετά το άλλο.

Ο Λι έκανε νέο ρεκόρ καριέρας με 24 πόντους, εκ των οποίων τους 22 σημείωσε στο δεύτερο μέρος, όπου ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε έναν διαφαινόμενο «εφιάλτη» στο καλύτερο ημίχρονο του στη σεζόν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς - Νέντοβιτς - Πατέρνικο.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Ουόλτερς 7 (1), Λι 24 (5), Παπαγιάννης 12 (5ριμπ.), Ουίλιαμς 5 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 4 (1), Σαμοντούροβ, Μπέικον 13 (1τρ., 5ριμπ.), Πονίτκα 13 (1), Γκριγκόνις 4, Γκουντάιτις 7.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Γκεντράιτις, Λεκαβίτσιους 9 (1), Χέιζ 4 (7ριμπ.), Σμιτς 11 (1τρ., 5ριμπ.), Μπιρούτις 9, Λουκοσιούνας 3 (1), Μπραζντέικις 8 (1τρ., 5ριμπ.), Πολονάρα 2 (6ριμπ.), Ντίμσα 8 (2), Μπουτκεβίτσιους 4, Ουλανόβας 7 (5ριμπ.).