Euroleague, Παναθηναϊκός - Βίρτους Μπολόνια 90-76: Την «πάτησε» σε 10 λεπτά με… αγριεμένο Μήτογλου!

Ντίνος Μήτογλου

EuroleagueΟ Παναθηναϊκός επικράτησε 90-76 της Βίρτους Μπολόνια, με τον Ντίνο Μήτογλου να είναι εντυπωσιακός - Έφτασε τις 200 νίκες στη διοργάνωση ο Εργκίν Αταμάν.

Οι «πράσινοι» για τρία δεκάλεπτο ζορίστηκαν σε μεγάλο βαθμό κόντρα στην ομάδα της Μπολόνια, αλλά ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο απλοποίησε τα πράγματα.

Ο Παναθηναϊκός μέσα σε τέσσερα λεπτά βρέθηκε από το -5 (62-67) στο +8 (75-67), με τους Μήτογλου και Σλούκα να είναι πρωτοστάτες στο ξέσπασμα. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν εκπληκτικός και πέτυχε ένα εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ, έχοντας 24 πόντους (9/13 σουτ) και 10 ριμπάουντ.

Οι Γκραντ, Γκριγκόνις και Λεσόρ συνέβαλαν κι αυτοί στο 28-13 του τέταρτου δεκαλέπτου και το «τριφύλλι», όχι απλά νίκησε τη Βίρτους, αλλά το έπραξε και με διψήφια διαφορά. Αυτή είναι η 200η νίκη του Εργκίν Αταμάν στη Euroleague.

Άξιος αναφοράς είναι κι ο Βιλντόζα, ο οποίος με 10 πόντους στην τρίτη περίοδο κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό, ο οποίος είδε και τον Κέντρικ Ναν να «ξεμπουκώνει», έχοντας 11 πόντους με 4/10 σουτ.

Οι παίκτες του Αταμάν έχουν για πρώτη φορά φέτος θετικό πρόσημο στο ρεκόρ τους (βλ. 5-4) και την επόμενη εβδομάδα έχουν την ευκαιρία να το βελτιώσουν, καθώς υποδέχονται τη Βαλένθια στο ΟΑΚΑ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ - Ντιφάλα -Κορτές.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 11 (2), Μπαλτσερόφσκι 10, Σλούκας 11, Γκραντ 7 (1τρ., 7ριμπ., 5ασ.), Ναν 11, Λεσόρ 10 (9ριμπ.), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (1), Μήτογλου 24 (3τρ., 10ριμπ.), Μαντζούκας.
ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 2, Λούντμπεργκ 5 (1), Μπελινέλι 20 (5), Παγιόλα 7 (1), Σμιθ 6 (1), Ντόμπριτς, Κέικοκ 2, Σενγκέλια 17 (11ριμπ.), Χάκετ 7, Ντάνστον 6, Αμπάς 4.