Champions League: Η Ίντερ νίκησε την Μπαρτσελόνα, «εξάρα» της Νάπολι στον Άγιαξ!

Champions League
AP Photo/Luca Bruno

Champions League: Η Ίντερ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της βραδιάς με την Μπαρτσελόνα, αλλά η Νάπολι έκλεψε την παράσταση με την «εξάρα» στην έδρα του Άγιαξ.

Το γκολ του Τσαλχάνογλου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έδωσε το «τρίποντο» στους «νερατζούρι», οι οποίοι άντεξαν στην πίεση των «μπλαουγκράνα»

Η Μπαρτσελόνα είχε διαρκώς την μπάλα στα πόδια της και πάλεψε για να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Ίντερ. Στο 68’ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά το γκολ του Πέδρι ακυρώθηκε για χέρι του Ανσού Φάτι, μετά από παρέμβαση του VAR, το οποίο αποφάνθηκε ότι δεν υήρχε πέναλτι στις καθυστερήσεις. Συγκεκριμένα, οι Καταλανοί διαμαρτύρονται για χέρι του Ντάμφρις στην περιοχή.

Φοβερή και τρομερή η Νάπολι, η οποία μολονότι βρέθηκε να χάνει από το 9ο λεπτό, έκανε «παρέλασε» στην έδρα του Άγιαξ και πανηγύρισε την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς! Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 6-1 κι ανάγκασαν τον «Αίαντα» στην πιο βαριά εντός έδρας ήττα του στο Champions League. Η προηγούμενη ήταν το 0-4 από τη Ρεάλ, τον Νοέμβριο του 2010.

Η Λίβερπουλ κυριάρχησε κόντρα στη Ρέιντζερς κι επέστεψε στα θετικά αποτελέσματα. Ο Κώστας Τσιμίκας ξεκίνησε βασικός κι έπαιξε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στη «λευκή» ισοπαλία έμειναν Άιντραχτ και Τότεναμ στη Φρανκφούρτη.

Η εκπληκτική Μπριζ νίκησε (2-0) και την Ατλέτικο Μαδρίτης κι έκανε το «3 στα 3» στον 2ο όμιλο! Η πρωταθλήτρια Βελγίου δεν έχει προκριθεί ποτέ σε νοκ άουτ φάση της διοργάνωσης, αλλά όπως όλα δείχνουν θα το πράξει φέτος! Στο άλλο ματς του ομίλου, η Πόρτο επικράτησε 2-0 της Λεβερκούζεν κι έμεινε «ζωντανή» στη μάχη της πρόκρισης.

Ρεκόρ με 31 ματς αήττητη η Μπάγερν, «τεσσάρα» η Μαρσέιγ!

Η Μπάγερν Μονάχου «ισοπέδωσε» 5-0 την Πλζεν κι έκανε το «3 στα 3» στον 3ο όμιλο, ενώ η Μαρσέιγ πανηγύρισε το πρώτο της «τρίποντο» στον 4ο όμιλο.

Οι Βαυαροί έδειξαν με το «καλημέρα» ποιος είναι το αφεντικό και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους. H Μπάγερν θα μπορούσε να είχε πετύχει κι άλλα τέρματα σε ένα ματς που ήταν παράσταση για έναν ρόλο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 21ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 3-0! Οι πρωταθλητές Γερμανίας συμπλήρωσαν 31 ματς αήττητοι στη φάση των ομίλων κι «έσπασαν» το ρεκόρ που κατείχε η Ρεάλ Μαδρίτης από την πενταετία 2012-2017.

Στο 87ο λεπτό ένας φίλαθλος εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο και το ματς διακόπηκε μέχρι οι υπεύθυνοι ασφαλείας να τον απομακρύνουν.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη νωρίτερα, η Μαρσέιγ βρέθηκε πίσω μόλις στο 51ο δευτερόλεπτο, αλλά έκανε την ανατροπή κόντρα στη Σπόρτινγκ, εκμεταλλευόμενη τα τραγικά λάθη του τερματοφύλακα, Αντόνιο Αδάν.

Οι γηπεδούχοι θριάμβευσαν με 4-1, πανηγυρίζοντας την πρώτη τους νίκη στον 4ο όμιλο, σε μια αναμέτρηση που ξεκίνησε με σχεδόν 25λεπτη καθυστέρηση, λόγω κυκλοφοριακών προβλημάτων. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την καθυστερημένη άφιξη των δύο αποστολών.

Η 3η αγωνιστική του Champions League

Τρίτη 4 Οκτωβρίου

1ος Όμιλος

• Λίβερπουλ – Ρέιντζερς 2-0 (7' Αλεξάντερ-Άρνολντ, 53' πεν. Σαλάχ)
  • Άγιαξ – Νάπολι 1-6 (9' Κουντούς / 18' 47' Ρασπαντόρι, 33' Ντι Λορέντσο, 45' Ζιελίνσκι, 63' Κβαρατσχέλια, 81' Σιμεόνε)

ΟΜΑΔΕΣ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

1. Νάπολι 9 3-0-0 13-2
  2. Λίβερπουλ 6 2-0-1 5-5
  3. Αγιαξ 3 1-0-2 6-8
  4. Ρέιντζερς 0 0-0-3 0-9

2ος Όμιλος

• Πόρτο – Λεβερκούζεν 2-0 (69' Σανουσί, 86' Γκαλένο)
  • Μπριζ – Ατλέτικο Μ. 2-0 (36' Σογουά, 62' Τζουτγκλά)

1. Μπριζ 9 3-0-0 7-0
  2. Πόρτο 3 1-0-2 3-6
  3. Λεβερκούζεν 3 1-0-2 2-3
  4. Ατλέτικο Μ. 3 1-0-2 2-5

3ος Όμιλος

• Μπάγερν Μονάχου – Πλζεν 5-0 (7', 50' Σανέ, 13' Γκνάμπρι, 21' Μανέ, 59' Τσούπο Μότινγκ)
  • Ίντερ – Μπαρτσελόνα 1-0 (45+2' Τσαλχάνογλου)

1. Μπάγερν Μ. 9 3-0-0 9-0
  2. Ίντερ 6 2-0-1 3-2
  3. Μπαρτσελόνα 3 1-0-2 5-4
  4. Πλζεν 0 0-0-3 1-12

4ος Όμιλος

• Μαρσέιγ – Σπόρτινγκ Λισ. 4-1 (13' Σάντσες, 17' Αρίτ, 28' Μπαλέρδι, 84' Μπεμπά / 1' Τρινκάο)
  • Άιντραχτ Φρ. – Τότεναμ 0-0

1. Σπόρτινγκ Λ. 6 2-0-1 6-4
  2. Τότεναμ 4 1-1-1 2-2
  3. Αϊντραχτ Φρ. 4 1-1-1 1-3
  4. Μαρσέιγ 3 1-0-2 4-4