LaLiga: Μεγάλο «διπλό» με δέκα παίκτες η Μπαρτσελόνα - Η βαθμολογία

Μπαρτσελόνα Barcelona
AP Photo/Alvaro Barrientos

LaLiga: Η Μπαρτσελόνα πέτυχε σπουδαίο «διπλό» (2-1) στην έδρα της Οσασούνα και ξέφυγε στο +5 από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι «μπλαουγκράνα» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 6ο λεπτό, ενώ έμειναν με δέκα παίκτες στο 31’, λόγω της αποβολής του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Ο Πολωνός επιθετικός έκανε τα δύο μοναδικά φάουλ της Μπαρτσελόνα, είδε ισάριθμες κίτρινες κι αποβλήθηκε μόλις για δεύτερη φορά στην καριέρα του. Ο Ζεράρ Πικέ είδε κι αυτός την κόκκινη κάρτα, για διαμαρτυρία στον διαιτητή στο ημίχρονο. Ο 36χρονος αμυντικός ήταν στην αποστολή, αλλά και με πολιτικά στον πάγκο, ωστόσο κατάφερε να αποβληθεί.

Με όλα αυτά η Μπαρτσελόνα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά κατάφερε με τα γκολ των Πέδρι και Ραφίνια να πάρει ένα «τρίποντο», από αυτά που κάνουν τη διαφορά στο τέλος.