Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2014: Καμερούν-Κροατία 0-4

Η Κροατία συνέτριψε με 4-0 το Καμερούν στην «Αρένα Αμαζόνια» του Μανάους, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου.

Πλέον στο τελευταίο ματς της πρώτης φάσης, η Κροατία θα παίξει με το Μεξικό για την πρόκριση για τους «16» του Μουντιάλ.

Το Καμερούν, που από το 40΄ έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σονγκ, μετά τη δεύτερη διαδοχική ήττα, έγινε η Τρίτη ομάδα που αποχαιρετάει τη διοργάνωση (μαζί με την Ισπανία και την Αυστραλία).

14134596

Η Κροατία άνοιξε το σκορ, με το κοντινό πλασέ του Ίβιτσα Όλιτς στο 11', έπειτα από την ασίστ του Ίβαν Πέρισιτς.

Από δημιουργός έγινε εκτελεστής ο Πέρισιτς καθώς στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης έκανε το 0-2.

Ο Μάριο Μάντουκιτς στο ντεμπούτο του στο Μουντιάλ 2014 σκόραρε για το 0-3 στο 61' με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Ντάνιελ Πράνιτς, ενώ ο άσος της Μπάγερν σκόραρε ξανά στο 73' σε κενή εστία για το τελικό 0-4.

Πάντως το κλίμα στις τάξεις του Καμερούν δεν είναι καθόλου καλό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα πως στις καθυστερήσεις του αγώνα λίγο έλειψε να πιαστούν στα χέρια οι Μουκαντζό και Ασού-Εκοτό.