Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου: Έκτος ο Φραντζεσκάκης με ατομικό ρεκόρ – Θετική παρουσία για Αναστασίου

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου: Την έκτη θέση στον τελικό της σφυροβολία κατέλαβε ο Χρήστος Φραντζεσκάκης, ο οποίος σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ.

Ο 22χρονος αθλητής στην τελευταία του βολή έριξε στα 78.20 μέτρα (78.15 το προηγούμενο), επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ και πανελλήνιο στην κατηγορία Κ23.

Χωρίς αμφιβολία αποτελεί μια εξαιρετική παρουσία στην πρώτη του συμμετοχή σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης, η οποία αφήνει υποσχέσεις για το μέλλον.

Ο πρωταθλητής μας ξεκίνησε τον αγώνα με άκυρη προσπάθεια, αλλά στη συνέχεια έριξε διαδοχικά 75,79μ. και 76,92μ., εξασφαλίζοντας θέση στην οκτάδα και το δικαίωμα να κάνει άλλες τρεις βολές. Σημείωσε 74,84μ. στην τέταρτη προσπάθειά του, ενώ ήταν άκυρος στην πέμπτη.

Στην τελευταία προσπάθεια τον ξεπέρασαν ο Γάλλος, Κεντέν Μπιγκό και ο Βρετανός, Νικ Μίλερ, αφήνοντάς τον προσωρινά όγδοο, αλλά ο Φραντζεσκάκης φύλαξε το καλύτερο για το τέλος, καθώς έριξε τη σφύρα στα 78,20μ., βελτίωσε κατά πέντε εκατοστά το ατομικό ρεκόρ που είχε πετύχει τον περασμένο Ιούνιο και ανέκτησε την έκτη θέση.