Τσιτσιπάς – Τζόκοβιτς 0-2: Πάλεψε, αλλά ο «Νόλε» είχε ξανά τον τρόπο!

Νόβακ Τζόκοβιτς Στέφανος Τσιτσιπάς
AP Photo/Antonio Calanni

Στέφανος Τσιτσιπάς – Νόβακ Τζόκοβιτς: Ο Έλληνας πρωταθλητής έδωσε τον καλύτερο του εαυτό, αλλά ο «Νόλε» είχε ξανά τον τρόπο να πάρει τη νίκη με 2-0 σετ (6-4, 7-6(4)) στην πρεμιέρα των ATP Finals.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν ψύχραιμος στις λεπτομέρειες και πανηγύρισε την ένατη συνεχόμενη νίκη (και 10η σε 12 ματς) του κόντρα στον Στέφανο Τσιτσιπά.

Αυτή ήταν η 42η νίκη καριέρας του Σέρβου στο τουρνουά των κορυφαίων κι έκανε το πρώτο από τα πέντε βήματα που χρειάζεται για να κατακτήσει το τρόπαιο.

Ο Τζόκοβιτς στοχεύει στον 6ο τίτλο στα ATP Finals κι αν τα καταφέρει θα πιάσει τον Ρότζερ Φέντερερ στην κορυφή της σχετικής λίστας. Από την πλευρά του, ο Τσιτσιπάς θέλει μόνο νίκη κόντρα στον Ντανίλ Μεντβέντεφ την Τετάρτη (16/11 - 22:00), για να έχει ελπίδες πρόκρισης στα ημιτελικά.

Όσον αφορά στον αγώνα, αμφότερα τα σετ ήταν «κλειστά», με τον Έλληνα πρωταθλητή να ανεβάζει την απόδοση του στο δεύτερο, όπου ηττήθηκε στο tie-break.

Στο άλλο ματς του Red Group, ο Αντρέι Ρούμπλεφ νίκσε 2-1 σετ (6(7)-7, 6-3, 7-6(7)) τον Ντανίλ Μεντβέντεφ.