Μαρία Σάκκαρη: Πρόωρος αποκλεισμός στο Miami Open

Μαρία Σάκκαρη
AP Photo/Mark J. Terrill

Μαρία Σάκκαρη: Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ηττήθηκε με 2-1 σετ από την Μπιάνκα Αντρεέσκου κι αποκλείστηκε στον πρώτο της αγώνα στο Miami Open.

Μολονότι πήρε το πρώτο σετ, η Σάκκαρη δεν μπόρεσε να κλείσει το ματς κι είπε πρόωρο «αντίο» στο τουρνουά.

Η 27χρονη τενίστρια είδε την Καναδή αντίπαλο της να ανατρέπει την κατάσταση και τελικά να σημειώνει την ολική ανατροπή, φτάνοντας σε μια μεγάλη επικράτηση.

Η Σάκκαρη έκλεισε το πρώτο σετ με 7-5, για το 1-0, αλλά η Αντρεέσκου έβγαλε αντίδραση και παίρνοντας τα άλλα δύο, με 6-3 κι 6-4, πανηγύρισε τη νίκη, μετά από 3 ώρες και 5 λεπτά.

Η Μαρία βρέθηκε στον ημιτελικό του τουρνουά το 2021, αλλά τις δύο επόμενες χρονιές αποχαιρέτησε νωρίς. Πέρσι, ήταν η Μπεατρίζ Χαντάντ Μάια και φέτος η Αντρεέσκου, η οποία της είχε κόψει τον δρόμο για τον τελικό και πριν από δύο χρόνια.

Η Ελληνίδα ταλαιπωρήθηκε από τη θέση του σερβίς, ενώ αυτό που εν τέλει έπαιξε καθοριστικό ρόλο ήταν τα πολλά αβίαστα λάθη (βλ. 54).