Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 79-78: Έβαλε τα χέρια του, κι έβγαλε τα μάτια του! (video+photos)

Ο Παναθηναϊκός ήταν «αφεντικό» σε όλη τη διάρκεια του αγώνα στο «Astroballe» αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο μόνος του χάρισε το παιχνίδι στους Γάλλους που επικράτησαν 79-78.

Μια προσπάθεια 30 λεπτών πήγε στα… σκουπίδια, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να κάνει ένα αρκετά καλό παιχνίδι για τα δεδομένα της εποχής και να προηγείται ακόμα και με +13 της Βιλερμπάν, όμως, το τραγικό τέταρτο δεκάλεπτο και οι συνεχόμενες λάθος επιλογές στις τελευταίες κατοχές, κόστισαν στους «πράσινους» το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή Euroleague.

Η Βιλερμπάν στις τελευταίες πέντε κατοχές είχε σκοράρισμα, ο Παναθηναϊκός τα περίμενε όλα από τον Τόμας και στην τελευταία επίθεση ο Καλάθης ήταν αυτός που πήρε την ευθύνη για να βρει δίποντο νίκης, αστόχησε κάτω από τη στεφάνη των Γάλλων και το τελικό 79-78 έδωσε δεύτερη συνεχόμενη νίκη στους γηπεδούχους που μετά τον Ολυμπιακό, κατάφεραν να υποτάξουν και τους νταμπλούχους Ελλάδας…