Basket League: Η βαθμολογία και όλα τα στιγμιότυπα της αγωνιστικής (videos)

Basket League: Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα από τους αγώνες της 16ης αγωνιστικής και πως έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός έξω από τα 6μ75 και πέρασε εύκολα από τη Ρόδο, επικρατώντας 95-82 του μαχητικού Κολοσσού και πανηγύρισε την 12η νίκη σε 14 αγώνες.

Οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετρώντας 16/24 τρίποντα, έφτασαν με άνεση στην επικράτηση, μολονότι οι γηπεδούχοι ήταν αξιόμαχοι και προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα.

Στα θετικά, χωρίς αμφιβολία, ήταν κι η επιστροφή του αρχηγού Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος έδειξε να είναι σε εξαιρετική κατάσταση, μετρώντας 20 πόντους (6/9διπ., 2/3τρ., 4/6βολ.) σε 25 λεπτά.

Το Λαύριο συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία του και βρίσκεται στην κορυφή μαζί με τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έμεινε όρθια σε ακόμα ένα θρίλερ, λυγίζοντας (89-88) εκτός έδρας τον Ιωνικό Νικαίας.

Κολοσσός - Παναθηναϊκός 82-95

Ιωνικός Νικαίας - Λαύριο 88-89