Euroleague: Στο 8-13 ο Παναθηναϊκός, στην κορυφή η Ρεάλ! – Η βαθμολογία και τα highlights

Euroleague Ευρωλιγκα

Euroleague: Δείτε τη βαθμολογία μετά την επικράτηση του Παναθηναϊκού επί της Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ κι όλα τα highlights των αγώνων της Πέμπτης (26/1).

Οι «πράσινοι» έδειξαν δύο πρόσωπα στην αναμέτρηση του ΟΑΚΑ κόντρα σε έναν φορμαρισμένο αντίπαλο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν απογοητευτικό στο πρώτο 20λεπτο και πήγε στα αποδυτήρια, όντας στο -15 (27-42). Μετά την ανάπαυλα, όμως, όλα άλλαξαν κι ήταν σαν να εμφανίστηκε στο παρκέ μια άλλη ομάδα! Το «τριφύλλι» ήταν «φωτιά και λάβρα» και με πρωταγωνιστή τον Πάρις Λι, ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας (24π.), έφτασε σε έναν θρίαμβο.

Ρεάλ Μ. – Μπαρτσελόνα: Το γύρισε ο Γιούλ, το πήρε ο Μούσα!

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η μεγάλη νικήτρια «clasico», καθώς επικράτησε (91-86) στην παράταση της Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» είχαν τον πρώτο λόγο για 30 λεπτά, αλλά στην τέταρτη περίοδο «μίλησε» ο εκπληκτικός, Σέρχιο Γιουλ! Ο Ισπανός γκαρντ ήταν άποντος, αλλά σημείωσε 15 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο κι οι Μαδριλένοι επέστρεψαν από το 52-61 (32’), για να στείλουν το ματς στην παράταση (73-73). Στο έξτρα πεντάλεπτο, ανέλαβε δράση ο Τζάναν Μούσα, ο οποίος πέτυχε τους 9 από τους 18 πόντους των γηπεδούχων.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς - Μπισάνγκ - Χόρντοβ.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 32-39, 50-59, 73-73 (κ.α), 91-86.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γκος, Κοζέρ, Φερνάντεθ 6 (2), Χάνγκα, Χεζόνια 7 (1), Ροντρίγκεθ 4, Ντεκ 23 (1τρ., 7ριμπ.), Πουαριέ, Ταβάρες 10 (7ριμπ.), Γιουλ 19 (2), Γιαμπουσέλε 4, Μούσα 18 (2).
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα (5ριμπ.), Σανλί 6 (5κοψ.), Βέσελι 12, Κάλινιτς 8 (2τρ., 7ριμπ.), Λαπροβίτολα 8 (2), Αμπρίνες 9 (2), Χίγκινς 10 (1τρ., 5λ.), Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 17 (2τρ., 5λ.), Νάτζι 2.