ΜΠΑΣΚΕΤ

Euroleague, Ζαλγκίρις - Ολυμπιακός 72-74: Εντυπωσιακός Βεζένκοβ τον οδηγεί στην κορυφή!

Euroleague Ευρωλιγκα
Intime News

Euroleague: Με «μεγάλο» καλάθι του εκπληκτικού, Σάσα Βεζένκοβ, ο Ολυμπιακός απέδρασε με τη νίκη (74-72 τη Ζαλγκίρις) από το Κάουνας κι έκανε άλλο ένα βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέση στη regular season.

Ο Βούλγαρος πραγματοποίησε ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση κι οι «ερυθρόλευκοι» επιβίωσαν σε ακόμη ένα δύσκολο ματς κι έγιναν η πρώτη ομάδα που «κλειδώνει» θέση για τα playoffs.

Ο Βεζένκοβ μέτρησε 25 πόντους (9/9 δίποντα) και 8 ριμπάουντ, αλλά το κυριότερο είναι ότι σημείωσε, με δύσκολο fadeaway σουτ, το νικητήριο καλάθι, 6 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση, ο Ουλανόβας πήγε να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά δεν βρήκε στόχο, με τους γηπεδούχους να «φωνάζουν» για φάουλ.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 56-44 στο 27’ κι έδειχνε να ελέγχει το ματς, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους και προηγήθηκαν με 72-70. Στο τέλος, όμως, «μίλησε» ο εκπληκτικός Βεζένκοβ.

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την 21η νίκη του σε 29 ματς κι έκανε άλλο ένα βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο. Από την άλλη, η Ζαλγκίρις έχασε την ευκαιρία να πάρει μια νίκη που θα την έφερνε πιο κοντά στην πρώτη οκτάδα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Γκαρσία, Λεθκάνο
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 34-40, 49-61, 72-74
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Λεκαβίτσιους 5 (1), Χέιζ, Σμιτς 18 (4τρ., 6ριμπ.), Μπιρούτις 3, Μπραζντέικις 5 (1), Πολονάρα 5 (1τρ., 8ριμπ.), Ντίμσα 17 (3), Μπουτκεβίτσιους 7 (1τρ., 6ριμπ., 5λ.), Ουλάνοβας 12 (2τρ., 6ασ.)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 3 (1τρ., 7ασ.), Κάνααν 2, Λούντζης 3 (1), Λαρεντζάκης 7 (1), Φαλ 6 (7ασ.), Βεζένκοβ 25 (2τρ., 8ριμπ.), Παπανικολάου 8 (1), Πίτερς 2, Μπλακ, ΜακΚίσικ 18 (1)