Super League: Η βαθμολογία και όλα τα γκολ της αγωνιστικής (videos)

Super League: Ο Άρης νίκησε 1-0 τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κι ανέβηκε στη δεύτερη θέση, πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Οι «κίτρινοι» πήραν το «τρίποντο» με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα στο 40ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για την υπόδειξη του. Γενικότερα, στον «Δικέφαλο του Βορρά» έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Μπας Ναϊχάους.

Νωρίτερα, η ΑΕΚ πήγε να κάνει την... αυτοκτονία της χρονιάς στη Ριζούπολη αλλά τελικά νίκησε 4-3 τον Απόλλωνα, ενώ ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός έκανε εντυπωσιακό πέρασμα από τη Λαμία, ισοπεδώνοντας την τοπική ομάδα με 6-0.

Τέλος, ο Παναιτωλικός μολονότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 28ο λεπτό έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0) από τον Βόλο. Ο Ουάρντα έχασε πέναλτι για τους γηπεδούχους στο 60ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα κι οι σκόρερ της 12ης αγωνιστικής

Οι αγώνες της Κυριακής (13/12)

Άρης – ΠΑΟΚ 1-0 (40΄ πέν. Γκάμα)

Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΚ 3-4 (8΄ Φερνάντεθ, 66΄ Τσαμπούρης, 90΄+4΄ Μπαξεβανίδης - 6’, 25΄ Ανσαριφάρντ, 19΄ Γκαρσία, 88΄ Ολιβέιρα)

ΝΠΣ Βόλος – Παναιτωλικός 0-0

Λαμία – Ολυμπιακός 0-6 (13΄ Μπουχαλάκης, 33΄ Εμβιλά, 35΄ Ελ-Αραμπί, 82΄ πεν. Σουντανί, 83΄ Κάιπερς, 87΄ Μασούρας)