Super League: Η βαθμολογία και όλα τα γκολ της αγωνιστικής (videos+photos)

Super League: Δείτε τη βαθμολογία και όλα τα γκολ της 17ης αγωνιστικής στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα και χρειάστηκε να φτάσει ως το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων για να γλιτώσει το «στραβοπάτημα».

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 1-0, χάρη σε γκολ του Αχμέντ Χασάν στην τελευταία φάση της αναμέτρησης. Ο Αιγύπτιος επιθετικός πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη.

Στο 20ο λεπτό, ο Ματιέ Βαλμπουενά είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία να κάνει πιο απλά τα πράγματα για τον Ολυμπιακό, καθώς ο Χουτεσιώτης απέκρουσε το πέναλτι του Γάλλου μέσου.

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 2-1 του Ατρόμητου. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν ήταν καλοί στο πρώτο μέρος, αλλά μετά την ανάπαυλα κυριάρχησαν κι έφτασαν πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ στο «τρίποντο».

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση και με ξέσπασμα στο δεύτερο μέρος πέρασε... αέρα (3-0) από την έδρα του ΟΦΗ. Βέβαια, καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε κι αποβολή του Βάτερμαν στο 25'. Κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το ματς σε δικό τους επιθετικό μονόλογο και τελικά μπόρεσαν εύκολα να επιστρέψουν στις νίκες.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Βόλου με τη Λαμία, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια, ενώ έπαιζαν και με παίκτη παραπάνω από το 68', μετά την αποβολή του Ντέλετιτς, ωστόσο δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική υπεροχή τους.

Ο Παναθηναϊκός απέδρασε με τη νίκη (1-0) από την έδρα του Άρη, χάρη στο τέρμα του Αργύρη Καμπετσή στο 9ο λεπτό. Βέβαια, για να τα καταφέρει χρειάστηκε και τις τρομερές επεμβάσεις του Σωκράτη Διούδη, καθώς οι γηπεδούχοι «σφυροκόπησαν» την «πράσινη» άμυνα, χωρίς όμως αποτέλεσμα.