Champions League: «Τεσσάρα» η Μπενφίκα, σε δύσκολη θέση η Ρέιντζερς - Όλα τα αποτελέσματα

Champions League
Ο επαναληπτικός αναμένεται να είναι τυπική διαδικασία για την Μπενφίκα
AP Photo/Armando Franca

Champions League: Η Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου επικράτησε 4-1 της Μίντιλαντ κι «αγκάλιασε» την πρόκριση για τα playoffs της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η ομάδα της Λισαβόνας ήταν «καταιγιστική» και σημείωσε τέσσερα τέρματα στα πρώτα 61 λεπτά της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με πέναλτι του Σίστο στο 78ο λεπτό κι ο επαναληπτικός αναμένεται να είναι τυπική διαδικασία για τους «αετούς».

Με την πλάτη στον τοίχο βρίσκεται η περσινή φιναλίστ του Europa League, Ρέιντζερς, η οποία ηττήθηκε 2-0 από τη Σεντ Ζιλουάζ στο γήπεδο της Λέουβεν. Η Ουνιόν, η οποία πέρσι λίγο έλειψε να κατακτήσει τον τίτλο στο Βέλγιο, πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στο Champions League, κάνοντας καθοριστικό βήμα πρόκρισης.

Ανοικτούς λογαριασμούς άφησαν Μονακό και Αϊντχόφεν, οι οποίες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο Πριγκιπάτο. Η ολλανδική ομάδα προηγήθηκε στο πρώτο μέρος, αλλά οι γηπεδούχοι απέφυγαν την ήττα με γκολ του Ντισασί στο 80ο λεπτό.

Βήμα πρόκρισης για τα playoffs έκαναν Βικτόρια Πλζέν και Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Η ομάδα από την Τσεχία νίκησε 2-1 στην έδρα της περσινής έκπληξης της διοργάνωσης, Σέριφ Τίρασπολ, για την οποία ο Γιάννης Φοίβος Μπότος μπήκε ως αλλαγή στο 72’. Όσο για τους Κροάτες πέτυχαν δύο τέρματα στο πρώτο δεκάλεπτο στη Βουλγαρία και νίκησαν 2-1 τη Λουντογκόρετς.

Τα αποτελέσματα του 3ου προκριματικού

ΤΡΙΤΗ 2 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

• Σέριφ (Μολδαβία) – Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) 1-2 (36’ Ακανμπί – 41’ πέν. Χόρι, 55’ Μπούχα)
  • Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) – Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Κροατία) 1-2 (22΄ Τεκπετέι - 6΄ Πέριτς, 9΄ αυτ. Παντ)
  • Μονακό (Γαλλία) – Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 1-1 (80’ Ντισασί – 38’ Φίρμαν)
  • Σεντ Ζιλουάζ (Βέλγιο) – Ρέιντζερς (Σκωτία) 2-0 (27’ Τεουμά, 75’ πέν. Βανζέ)
  • Μπενφίκα (Πορτογαλία) – Μίντιλαντ (Δανία) 4-1 (17’, 33’, 61’ Ράμος, 40’ Φερνάντες – 77’ πέν. Σίστο)

ΤΕΤΑΡΤΗ 3 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

• Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) – Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) (19:00)
  • Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) – Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) (19:00)
  • Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) (20:00)
  • Ντινάμο Κιέβου (Ουκρανία) – Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) (20:00)
  • Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) – Πιούνικ Ερεβάν (Αρμενία) (22:00)

Τα ζευγάρια των playoffs

Μονοπάτι πρωταθλητών

• Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) / Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) – Σέριφ (Μολδαβία) / Πλζεν (Τσεχία)
  • Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) / Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) – Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) / Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Κροατία)
  • Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) / Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) – Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) / Πιούνικ (Αρμενία)
  • Κοπεγχάγη (Δανία) – Τράμπζονσπορ (Τουρκία)

Μονοπάτι μη πρωταθλητών

• Ντινάμο Κιέβου (Ουκρανία) / Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) – Μπενφίκα (Πορτογαλία) / Μίντιλαντ (Δανία)
  • Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ (Βέλγιο) / Ρέιντζερς (Σκωτία) – Μονακό (Γαλλία) / Αϊντχόφεν (Ολλανδία)

*Οι αγώνες των playoffs θα πραγματοποιηθούν στις 16 / 17 και 23 / 24 Αυγούστου, με παράταση και πέναλτι, αν χρειαστεί μετά το δεύτερο παιχνίδι.

*Οι νικητές προκρίνονται στη φάση των ομίλων του Champions League, για να προστεθούν με τις 26 ομάδες που έχουν εξασφαλίσει απευθείας είσοδο.

*Η κλήρωση των ομίλων του Champions League θα γίνει στις 25 Αυγούστου.

*Όλες οι ηττημένες ομάδες περνούν στη φάση των ομίλων του Europa League (κλήρωση στις 26 Αυγούστου).